HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Baraj ve göllerimiz kuruyor

07.10.2001 00:00:00
Türkiye'nin "tahıl ambarı" olarak bilinen Konya'da yaşanan kuraklık tehlikeli boyutlara ulaştı. Bölgedeki baraj ve göllerdeki su kaybının hergeçen gün biraz daha arttığı bildirildi. DSİ Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; sulu tarım ve içme suyu için büyük önem taşıyan bölgedeki baraj ve göllerde su kaybı, sonbahar mevsiminde olunmasına rağmen devam ediyor. Bölgenin en önemli su kaynağı, Beyşehir Gölü'ndeki su miktarı, geçen yıla göre 400 milyon metreküp azalarak 3 milyar 200 milyon metreküpten 2 milyar 800 milyon metreküpe geriledi. Apa, Altınapa, Sille ve İvriz Barajları'yla Çavuşcu Gölü'ndeki toplam su rezervi de, son bir yılda 50 milyon metreküp azalarak 100 milyon metreküpten 50 milyon metreküpe düştü.

Yetkililer, kuraklığın ve su rezervlerinin azalmasının, hububat ve pancar rekoltesinde önemli miktarda düşüşe neden olduğunu belirterek, "İçinde bulunduğumuz mevsimde hububat ekimi yapılır. Toprağa atılacak hububat tohumunun suyla buluşması gerekir. Ancak, beklenen yağışlar olmadı. Kuraklık sürüyor. Bu durum devam ettiği takdirde, hububat ekininde ciddi kayıplar meydana gelebilir. Dolayısıyla gelecek yılın hububat ürünü tahminlerin ötesinde azalır. Bu durum bizi endişelendiriyor" şeklinde konuştular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.