HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Burs skandalı hak edenleri mağdur etti

14.10.2005 00:00:00
AKP'li belediye başkanının kızı ve diğer AKP'li yetkililerin yakınlarına ihtiyaçları olmadığı halde burs veren Kızılay'ın, skandal ortaya çıktıktan sonra tüm bursları iptal etmesi, o bursları gerçekten hak eden ihtiyaç sahibi öğrencileri mağdur etti.

Denizli'nin Babadağ İlçesi'nin AKP'li Belediye Başkanı Ali Helvacı'nın kızı Betül Helvacı ile Başkanvekili ve AKP'li Belediye Meclis Üyesi Ahmet Akbaş'ın yeğeni Özgen Akbaş'ın maddi durumları iyi olmasına rağmen Kızılay'dan burs aldığının ortaya çıkması üzerine, Kızılay Genel Merkezi, tüm bursları durdurma kararı aldı. Böylece olan, bursu gerçekten hakeden ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere oldu.Burs skandalının ortayı çıkması ve İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi vermesi üzerine, bursların durdurulması kararı alındığı, şubelere yazıyla bildirildi. Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit imzasıyla şubelere gönderilen yazıda, alınan kararın şube tarafından öğrencilere bildirilmesi, 2005- 2006 yılı için burs talebinde bulunan öğrencilerden belge alınmaması istenerek, şubelerin kendi olanakları doğrultusunda burs verebilecekleri belirtildi.

Neden, Başkanın kızıYazıda, Türk Kızılay'ı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2004 yılında yapılan protokol kapsamında 2004- 2005 yılında Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nı kazanmış, ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontenjanlarından yararlanamayan öğrencilere burs verildiği, protokol kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen isim listelerinin şubelere gönderildiği belirtilerek şöyle denildi:"Şubelerimiz tarafından bu isimlerin maddi durumlarının incelenerek, maddi durumu iyi olan öğrencilerin yerine, şubenin kendi bölgesinden maddi durumu kötü olan öğrencilerin belirlenmesi istenmiştir. Ancak, Denizli Babadağ Şubemiz tarafından belediye başkanının kızına burs bağlanması neticesinde, mecliste bu konu hakkında soru önergesi verilmesine neden olmuştur. Bu nedenle Yönetim Kurulumuzun 28 Eylül 2005 tarihli kararıyla, bursların geçici bir süre durdurulmasına karar verilmiştir.''

Başarısız olmalarına rağmen burs verildiBabadağ'ın AKP'li Belediye Başkanı Ali Helvacı'nın kızı Betül Helvacı ve Başkanvekili Ahmet Akbaş'ın yeğeni Özgen Akbaş'a sınavda başarısız olmalarına rağmen Kızılay tarafından burs bağlandığı ortaya çıkmıştı. Milli Eğitim, Kızılay Babadağ Şubesi bursun Kızılay Genel Merkezi tarafından verildiğini ileri sürmüştü. Başkan Helvacı, kızının sınavda başarılı olduğu için burs verildiğini, şevkinin kırılmaması için bursu kabul ettiklerini söylemiş, bir süre sonra kızının sınavı kazanamadığı ortaya çıkmıştı.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.