HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Cem Uzan'a hapis!

19.10.2005 00:00:00
SON HABER Bazı bilirkişilere rüşvet verdiği iddiasıyla yargılanan Cem Uzan'ın 1 yıl hapsi istendi

Bazı bilirkişilere rüşvet verdikleri iddiasıyla yargılanan Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin 1'er yıl, 4 bilirkişinin de 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Cem Uzan, Mehmet Fetvacı, Selahattin Anık, Kılıç Başaran, Cemal Tüfekçi, Zülfikar Fikret Gönül, Hüseyin Engin Saydam, Metin Öner, Yılmaz Aybars Çakır ve İsmet Doğan Kargül katılmadı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın, sanıklar Cem Uzan, Hüseyin Engin Saydam, Metin Öner ve Cemal Tüfekçi'nin "bilirkişilere menfaat sağlamak" suçunu işlediklerinin anlaşıldığını bildirdi. Eski TCK'daki düzenlemelerin sanıkların lehine olduğunu belirten Savcı Işıkaltın, Uzan, Saydam, Öner ve Tüfekçi'nin "yalancı tanık, bilirkişi veya tercüman tedariki" başlığını taşıyan eski TCK'nın 291. maddesi uyarınca 1 ay ile 1'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Zülfikar Fikret Gönül, Kılıç Başaran, Selahattin Anık ve Mehmet Fetvacı'nın da bilirkişilik görevleri sırasında menfaat sağladıklarının anlaşıldığını belirten Savcı Işıkaltın, bu sanıkların da lehlerine olan eski TCK'nın "yalan tanıklık" suçunu düzenleyen 286. maddesine göre 3 ay ile 3'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Savcı Işıkaltın, sanıklardan İsmet Doğan Kargül ile Yılmaz Aybars Çakır'ın ise haklarında yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatlerini öngördü.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre talep ettiler. İfadesi alınamayan sanık Hüseyin Engin Saydam hakkında yakalama emri çıkarılmasına, sanık avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.  
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.