HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Cennet cömertlerin yurdudur

18.04.2021 00:00:00
'Cennet cömertlerin yurdudur' seslendirme dosyası:

Dünkü yazımızda sadaka ve zekat ibadetinden bahsetmiş ve bu ibadetlerin Ramazan ayı içerisinde yerine getirilmesinin faziletini ifade etmiştik.

Şüphesiz zekatı ve sadakayı vermeye her türlü hayır hasenatta bulunmaya vesile olan en önemli ahlak, vasıf; cömertliktir. Cömertlik peygamberlerin ahlakı ve bir kurtuluş vesilesidir.

Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmuştur:

"Cömertlik, cennet ağaçlarından bir ağaçtır. Dalları dünyaya sarkıtılmıştır. Her kim onun bir dalına yapışırsa, o dal onu çeker ve cennete götürür". (İbni Hibban, Zuafa).

"İki haslet vardır ki Allah onları sever ve iki haslet vardır ki onlara da buğzeder. Sevdiği hasletler cömertlik ve güzel ahlaktır. Sevmediği hasletler de cimrilik ve kötü ahlaktır. Allah bir kulunun iyiliğini dilediği zaman onu insanların işlerini görmekte istihdam eder" (Deylemî).

Ayet ve hadislerde övülen ve güzel ahlakın bir parçası olan cömertlik kişiyi cennete taşıyacak bir fazilettir. Yine bu hususta peygamberimiz, "Cennet cömertlerin yurdudur" (Darekutnî) buyurmuştur.

Cömertlik bu derece üstün bir fazilet iken, cimrilik de aynı derecede kötü bir hastalıktır. Resulullah (sav) cimriliği "en ağır hastalık" olarak ifade buyurmaktadır.

"Cömert Allah'a yakın, insanlara yakın, Cennet'e yakın ve cehennemden uzaktır. Cimri Allah'tan uzak, insanlardan uzak, Cennet'ten uzak ve cehenneme yakındır. Allah katında cömert biri, cimri bir alimden daha sevimlidir. En ağır hastalık cimrilik hastalığıdır". (Dârekutnî, Tirmizi).

İşte Ramazan ayı, cömertlik vasfını kazanmak ve cimrilikten temizlenmek için de en güzel fırsattır. Bu ayda fakiri fukarayı, kimsesizi gözetmek, açları doyurmak, yoksulu giydirmek, gücümüz nispetinde yemek yedirmek ve bu hali Ramazan-ı Şerif dışında da devam ettirmeye gayret etmek bizi cennete taşıyacak ve cehennemden uzaklaştıracak faziletlerdir.

 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.