HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çiftçiler Gökalp'ı yine kızdırdı

27.05.2001 00:00:00
Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) dün sabahki oturumunda Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'e söz verilmemesi gerginliğe yol açtı.

İl delegelerinin konuşmalarına ayrılan sabahki bölümü Bakan Gökalp de sabah saatlerinde gelerek izlemeye başladı. Saat 13.00'te birinci bölüm sona ererken divan başkanı öğleden sonraki oturuma delege dışında olanların alınmayacağını bildirdi.

Bunun üzerine Bakan Gökalp müdehale ederek, Bakan olarak kendisinin katılıp katılamayacağını, söz verilip verilmeyeceğini sordu. Divan Başkanı da öğleden sonra komisyon raporlarının oylanacağını, konuşma yapılmayacağını söyledi.

Gökalp, "Tarım Bakanı alınmadan tarım kongresi olmaz. Böyle kongre olur mu?" diye tepki göstererek, öğleden sonra konuşmak istediğini söyledi. Delege dışındakilerin salona alınmaması yasağına delege olmayan Ziraat Odası başkanları da tepki gösterdi. Bakan Gökalp "Böyle kongre olmaz Bakan alınmadan kongre olmaz" diye söylenerek, protokole ayrılan odaya geçti.

Oyun içinde oyun

TZOB Başkanı Faruk Yücel, olayı kongreye bir müdahale olarak nitelendirdi.

Bakanlığın 45 tarım il müdürünün seçime katılacak delegeleri arabaları ile Ankara'ya getirdiğini bunların PÜİS Otel'de ağırlandığını öne süren Yücel, il müdürlerinin sürekli delegelere alternatif listeye oy kullanmaları yönünde faks çektiğini söyledi.

Yücel, "Devletin delege taşıyacak kadar parası varsa, çiftçinin arpası, buğdayı düşük fiyata gidiyor ona para bulsun" dedi.

Ya mazot, ya ben

TZOB Genel Kurul toplantısının dün öğleden sonraki bölümünde konuşan Gökalp, 1.5 yıl önce "ya mazot ya ben" diye hükümete proje götürdüğünü hatırlatarak, proje uygun bulunmasına karşın, kaynak olmadığı için uygulanamadığını kaydetti.

Hala aynı projeyi savunduğunu vurgulayan Bakan Gökalp "Faruk Bey, bu sorunu halledecek benim yerime bir bakan buluyorsa, namus sözü istifa edeceğim. Ama kaynak bulmadan bu sorunu çözemez" dedi

TZOB'un tohumluk dağıtım yetkisinin iptal edilmesi yönündeki eleştirilere de değinen Bakan Gökalp, geçen yıl afetten zarar gören çiftçilere dağıtılan 17 trilyon liralık tohumluğun parasını hala Hazine'den alamadıklarını belirterek, hem ziraat odalarını zarara uğratmamak, hem de kanun gereği tohumluk dağıtım işi vermediklerini anlattı. Bir delegenin, "Bak bu işi de yapamıyorsun işte" demesi üzerine,Bakan Gökalp, "benim yerime birini bulun, söz istifa edeceğim" ifadesini yeniledi.

Derviş de nasibini aldı

Toplantıda konuşan delegelerin eleştirileri ise Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi ve Kemal Derviş üzerinde yoğunlaştı.

Malatya il temsilcisi Enver Budan, Bakan Derviş'in çiftçinin cenazesini kaldıracağını öne sürerken, rahatlamak için ruh doktoruna ihtiyaç duyduklarını, düşünmekten uyuyamadıklarını söyledi. Budan, Bakan Gökalp'e de "Çiftçi borçlarını erteleyin, erteleyemezseniz istifa edin. Biz o zaman sizin heykelinizi dikeriz" diye seslendi.

Bolu temsilcisi İbrahim Kuyupınar da, "Biz Derviş merviş bilmeyiz. Bizi dikkate alacak bir yönetim lazım" dedi. Yozgat temsilcisi Mehmet Yiğit, sahayı ve şartları bilmeyen komutanın yönetiminde savaşın kaybedileceğini anlatarak, "Derviş'in yönetiminde korkarım biz de esir düşeceğiz" dedi.

TZOB yönetimi için bugün seçim yapılacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.