HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Dağıstan'da ilginç yeraltı şehri

03.07.2001 00:00:00
Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nde Tunç Devri'nden kalma bir şehrin kalıntıları bulundu. Rus Bilimler Akademisi'nin Dağıstan şubesindeki arkeoloji uzmanları, Toprak Kale şehrinde M.Ö 3. yüzyıla ait çanak çömlek parçaları, taş aletler ve tunçtan yapılmış eşyalar buldular.

Uzmanlar, bulunan şehrin, bugünkü Türkiye ve İran'ın da içinde yer aldığı Kafkas bölgesinde yaşayan Kura-Arakslar'ın merkezi olduğuna inandıklarını kaydettiler. Uzmanlar ayrıca bulunan parçaların volkanik taşlar içerisinde bulunması sebebiyle de şaşkın olduklarını ifade ederek, bunun normal şartlarda Dağıstan'da bulunmasının mümkün olmadığı üzerinde durdular. Bulunan parçaların Dağıstan bölgesinde daha önce örneğine rastlanmamış şekillerde olduğu ve parçaların incelenmek üzere Fransa'ya gönderileceği bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.