HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Depresyon kanser riski yaratıyor

24.10.2003 00:00:00
Norveçli psikiyatrların 60 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonucunda, karamsarların sağlıklarının tehlikede olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, ölçülen korku derecesi yüksek olan kişilerde prekanserojen farklılıkların ortaya çıkma olasılığının yüzde 25 oranında daha fazla olduğu tespit edildi. Yoğun stres ile lenf kanseri ve melanom (cilt kanseri türü) arasındaki yakın bağ dikkati çekti. Daha önceki araştırmalarda, kansere dönüşme olasılığı yüksek prekanserojen farklılıkların bağışıklık sistemindeki aksaklıklar nedeniyle ortaya çıktığı saptanmıştı. Brezilya'da yapılan bir araştırmada, stres, korku ve depresyonun bağışıklık sistemini zayıflattığı belirlenmişti. Yapılan deneyde, depresyondaki hastaların kanındaki akyuvarların, sağlıklı kişilere göre daha az aktif olduğu ve antikorların daha yavaş hareket ettiği gözlemlenmişti.

Ruh halinin sağlığı etkilediği teorisi, Pennsylvania'daki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde 300 kişi üzerinde yapılan bir araştırmayla da desteklenmişti. Deney sonucunda, mutlu kişilerin bağışıklık sisteminin soğuk algınlığına karşı daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.