HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Devlet böyle batırılıyor

25.07.2001 00:00:00
İzmir'de 3.5 milyon dolarlık yatırımla 3 yıl önce yapılan ve kısa süre çalıştırıldıktan sonra kapatılan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (İZSU) ait şişeleme tesislerindeki makineler çürürken, milyonlarca şişe ve kasası da hurda haline geldi.

İZSU Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ayata, Menba Suyu Şişeleme Tesisleri'nde 3.5 ay süreyle deneme üretimi yapıldığını, daha sonra da tesisin hiç çalışmadığını söyledi. Ayata, "Deneme üretiminden sonra, dağıtım ve geri dönüşümde büyük sorunlar yaşandı. Türkiye'nin en büyük kurulu içme suyu kapasitesine sahip fabrikada, 35 santimlik lokanta tipi ve 3.5 litrelik cam şişelere su dolumu planlanmış" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina da, yatırımın yapıldığı dönemde öngörülen teknolojinin, günün koşullarının gerisinde kaldığını kaydetti. Piriştina, şu bilgiyi verdi:

"Su fabrikasını değerlendirmek elbette görevimizdir. Orada yapılmış bir yatırım ve bir bina vardır. Yapılan yatırım, cam şişeyle dağıtıma göre düzenlenmiş. Sistem günümüze uygun değil. Böyle bir bakış açısıyla, su fabrikasını, gelen bazı öneriler üzerine tartışarak en kısa zamanda en iyi şekilde değerlendireceğiz."

Bölgenin en iyi suyu

"Unutulan fabrika" nitelendirmesine çok üzüldüğünü vurgulayan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ise Yamanlar suyunun, İzmir'in ve bölgenin en güzel suyu olduğunu söyledi. "Ben olsam fabrikayı çalıştırırdım" diyen Özfatura, tesisin, kendisinden önce görev yapan başkan Yüksel Çakmur tarafından projelendirildiğini ve yerinin seçildiğini anlattı. Tesisin polikarbon doluma da dönüşebileceğini ifade eden Özfatura, "Fabrika bir şekilde ekonomiye kazandırılmalıdır. Kapalı durması herkesin zararınadır" şeklinde konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.