HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Dondurma besin kaynağıdır

30.06.2001 00:00:00
Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öner, sütteki tüm maddeleri içeren dondurmanın, konsantre yapısı nedeniyle besin değeri açısından sütten daha zengin gıda maddesi olduğunu söyledi.

Çok önemli bir sütlü gıda olan dondurma tüketiminin az olduğunu ifade eden Prof. Dr. Öner, "Türkiye'de yıllık bir kilo olan dondurma tüketimi, ABD'da 25 kiloyu buluyor. Dondurma serinletici ve yalnızca çocuk tarafından tüketilen bir gıda olarak görülmemeli. Her birey tarafından yıl boyu tüketilebileceği bilinmeli" dedi.

Sütte yüzde 5 olan şekerin, dondurmada yüzde 10-15 düzeyine eriştiğini söyleyen Prof. Dr. Öner, "Dondurma, bu nedenle enerji kaynağıdır. Dondurma yemeyen, süt içmeyen toplumuz...Dondurmayı, yaz aylarının leziz serinleticisi sanıyor, kış aylarında yüzüne bakmıyoruz" diye konuştu.

Dondurmaya yalnız serinletici olarak bakmanın, besin değerinin gözardı edilmesine yol açacağını vurgulayan Prof. Dr. Öner, sözlerini şöyle tamamladı:

"Süt esaslı dondurma; süt, içme suyu, beyaz şeker, meyve, sahlep, kakao, yumurta, kaymak, meyve suyu, meyve pulpu, çözülebilir yer fıstığı, vanilin, eritilmiş kakao, vanilya, iç antepfıstığı, tatlı badem ve benzeri ürünlerden biri veya birkaçının karışımıdır. Süt ve katkı maddelerine bağlı olarak, besin değeri yüksektir. Türkiye'de kişi başına dondurma tüketimi, gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalıyor. Dondurma, yıl boyu rahatlıkla ve korkmadan tüketilebilecek bir gıda maddesidir."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.