HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Dünyadaki Terör neden yok edilemiyor ?

18.10.2003 00:00:00
Dünyanın üzerindeki zorbalıklar, saldırılar ve piyasa kavgaları bitmedikçe terör de bitmez tükenmez olacaktır. Bu durum açıkça bazı ülkelerde çeteleşmeler şeklinde organize olmakta ve menfaat birlikleri şekline dönüşmektedir.

Hemen hemen hepimiz ABD yapımlı Baba filmlerini seyretmiş bulunuyoruz. Oradaki kader birliği şeklinde, organize olan aileleri ve akrabaları izlemekteyiz. Bunlar hemen her ülkede küçük veya daha büyük çapta kendiliğinden, adeta yerden bitercesine hayat bulmaktadır. Ülkede ne kadar adaletsizlik ve kanun dışı uygulamalar fazla olursa, o nispette bu " Babalaşmalar" artmaktadır.

Avrupa'da da bunlar mevcuttur hatta Türkiye'mizde de az veya çok görülmektedir ve filmlerde bile konu edilmektedir. Bazı rejimler ise tamamen bir çeteleşme şekline dönüşerek halka karşı toplu bir terör rüzgarı estirmektedir. Mesela önceki Sovyetler rejimi veya "Demirperde rejimleri" de bu kategoriye dahil edilmektedir.

Bunun yanında "faşizm ve nasizm" de bir nevi organize bir örgütlenmeyi ifade etmektedir. Bu rejimlerde kendileri dışında olanlar daima baskının altında ki unsurlar olmakta ve Onun acısını çekmektedirler. Zaten Adalet ve insanlık olmayan yerlerde az veya çok terörün havası ve rüzgarı esmektedir. Ama bazen bu terör rüzgarları sadece mala, mülke, inanca, yaşam tarzına,davranışlara, edebiyata, sosyal ve kültürel hayata ve ticaret ile ekonomiye yansımaktadır.Bununla beraber bazen "Toplu katliamlara" kadar da gitmektedir. Mesela Balkanlarda bunlar çok sık ve sistemli bir şekilde periyodik olarak uygulanmaktadır. Son olarak ta 1990'lı yıllarda Bosna Hersek ile Kosova'ya uygulandığını hep beraber görmüş olduk.

Almanyada Adolf Hitler ve İtalya'da Benito Musolini ( Duce ) terör tatbikatlarını İkinci dünya savaşından önce ve 4.5 yıllık savaş esnasında fiilen gerçekleştirdiler.

Sovyet Rusya'da komünizmin banisi olan, Lenin de 1917 yıllarında başlayan ve 70 kusur yıl devam eden, Stalin ile zirveye ulaşan, daha sonra da Gorbaçov'la biten, gaddar bir Sovyet rejmi de toplu terörizmin tam klasik bir devlet uygulayışı örneği sayılmaktadır. Stalin rejiminin uygulaması esnasında (Sovyet kooperatifçiliğinin uygulama çabaları esnasında) Kendi vatandaşları arasından, özellikle Müslüman halkından, en azından, 40-45 milyon kişinin ölümüne veya Sibirya sürgününe sebep olmuşlardı. Bu uygulama da bir Devlet toplum terörizminin klasik bir örneğini oluşturmaktadır.

Kıta Çin'nin de de Mao zamanında başlayan devlet toplum terör uygulamaları, Dünyamızın yakın tarihinden bilinmektedir. Kıta Çininde bu uygulamalar, halen de devam etmektedir. O rejimin de kökleşmesi uğruna , milyonlarca insan hayatından oldu. Şu anda da Doğu Türkistan en büyük baskılar altındadır.

Bu Devletlerde ve daha birçok diğer Ülkelerde bu tür toplu devlet veya rejim terörü İnsanlı tarihinde sıklıkla uygulanmıştır. Şu andaki Terörün Kaynakları

Bazen insanlar teröre karşı savaş açmaktadırlar. Hatta halkın huzuruna çıkarak, alenen bu savaşı kutsallık mertebesine bile çıkarıyorlar. Mesela 11 Eylül hadisesi ABD yi kökten sarsmıştı. New York ikiz kulelerine canlı bomba şeklinde, ABD'nin kendi uçakları saldırmış ve onları yerle bir etmişti. Binlerce insan bu faciada hayatlarını kaybetmişi. Bunları kim yaptı hala tam olarak bilinmemektedir. Çünkü uçaklardaki pilotları kim zorladı, kim yönlendirdi şu anda da tam olarak binmemektedir. Gerçi Bin Ladin ve Afganistan itham edildiler, ama hala da bazı noktalar aydınlatılmış değildir! Şimdiden sonra da pek aydınlatılacağa benzemiyor. O sebeple Mr. GEORGE W. BUSH halkın huzurunda yemin etti ve CRUSADE Islama karşı ( Haçlı Savaşı ) İlan etti. Sonra bu demecini Teröre karşı'ya çevirdi. Şimdi işte teröre karşı BUSH savaşıyor ama adaletsizce savaştığı için, arkasında terör odakları hızla çoğalıyor!.O yüzden de hem ABD hem de dünyamız sancılı ve huzursuz günler geçiriyor!

(Devam edecek)
 
Prof. Dr. Cahit Babuna / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.