HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Dünyadaki Terör neden yok edilemiyor ' II

19.10.2003 00:00:00
ABD'nin ilk saldırısı Afganistan'a oldu.

ABD önce Afganistan'a bütün gücüyle yüklendi ve kolay bir zafer kazandı. Orada kendi rejimini kurdu. Ama Afganistan'da yaklaşık olarak ne ekonomik hayatta ne de sosyal hayatta, kayda değer değişiklik olmadı. Ama savaşta birçok masum insan da hayatını kaybetmiş oldu.

Mr. Bush teröre karşı 10 yıllık savaş ilan etmişti. Afganistan'ı kolay çökertmişti. Şimdi sıra SADDAM ın Irak'ına gelmişti. Oraya da değişik bahanelerle saldırdı ve rejimi devirerek Irak'ı işgal etti. Ama İngilizlerle beraber başı derde girdi. Halk kendisine karşı bir nevi gerilla savaşı başlattı. Dünyanın bütün terör örgütleri sanki oraya toplandı. Şimdi orada tam bir bataklık, tam bir başıbozukluk ve tam bir "Terör Seraları" oluştu. Bu Seralarda da her nevi acımasız "Terör Çiçekleri " açmaktadır.

Şimdi ABD askerleri savaşta korkmadıkları kadar, halkın gerilla savaşından korkmaktadırlar. ABD kendi askerleri oradan bir an evvel

çekmek - almak istemektedir. Yerine başka askerlerin gelmesini getirilmesini , beklemektedir.

ABD'nin Baskısı ve hatalı tutumları

Türkiyenin Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili şanlı bir geçmişi vardır. O bölgeleri Osmanlılar yüzyıllarca barış ve huzur içinde idare etmişti. Geçen yüzyılda bu barışçı idareyi, Batı Emperyalizmi kendi menfaatleri uğruna, bozdu ve mayınladı. Osmanlı böylece 1. Dünya savaşında çöktü ve tarihe karıştı.

Osmanlının son günlerinde ,Batı Emperyalizmi Arap halkını Osmanlıya karşı kışkırttı ve onlara silah ve cephane vererek Osmanlıya karşı savaşmalarını organize etti. O zamandan beri o bölgelere ne huzur, ne mutluluk ne de barış geldi, ne de Arapların huzursuzlukları sona erdi.

21 yüzyılda bütün dünya yeni umutlarla dolup taştı. Ama bu yüzyılın da 20. yüzyıldan farkı olmadı. Sebebi ise gayet basitti. Yüzyıl hatta bin yıl değişikliği husule geldi, ama insanların despotizmi ve bencilliği kesinlikle değişmedi.

ABD süper güç olarak kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmeğe başladı.Dünya zenginliklerine el atmak istedi. Orta Asya ve Orta doğu doğalgaz ve petrollerine göz koydu. Harekete geçti ve önce Afganistan'ı şimdi de Irak'ı işgal etti.Pek çok masum insan öldü. Irakta rejim değişti. Saddam devrildi. Ama yeni rejim bir türlü kurulamadı. Şimdi adeta gerilla savaşlarını andıran her gün oluşan terör hareketleri çeşitli sadırılar'la ABD askerlerine, büyük kayıplar verdirmektedir.

Ayrıca Irakta, şu anda Tam bir bunalım ve kaos hakimdir. Halk çok zor durumda. Kimin ne yaptığı belli değildir. Savaşta acımasızca yüzlerce belki de binlerce masum insan öldürüldü. Şimdi onun acısı, intikamları oluşturmaktadır.

Şu anda Irakta ya bir ulus - millet birliği oluşacak, ya da bir iş savaşa doğru gitmenin temelleri atılacaktır.

Irakta Terör patlama yaptı

Irak topraklarında Terör odakları da bir hayli gelişmiş oldu. Orta kısımlarında ŞİİLERİN LİDERİ ve ŞEYHLERİNİ,dinamit yüklü bir arabayla (Hem de ibadet yerinde ) öldürdüler. 80 kusur insan, Şeyhle beraber ölmüş oldu.

Daha sonra Birleşmiş Milletlerin Merkezine saldırıldı ve orada da 20 ye yakın insan hayatını kaybetti. Ölümlerle beraber büyük çapta binalarda hasar oluştu.

Onun yanında Saddam Hüseyin'in iki oğlunun yakalanmasından hemen sonra, Ürdün Büyük Elçiliğine terör saldırdı ve çok sayıda ölümler ve zarar husule geldi.

Dün ise BA?DATTAKİ Türk Büyük Elçiliğine CANLI BOMBA İLE SALDIRDILAR. Ama iki gün önce elçilik binası yakınındaki yollara konan beton bloklarla sarıldığı için, B. Elçilikte ölüm olayı olmadı. Büyük Elçimiz Osman Paksoy da gayet iyi. Ama bina zarar gördü. 3 kişi de, biri Türk yaralandı. "Canlı bombayı" patlatan ve bir kişi daha ölmüş oldu. Yolda bulunanlardan 10 kadar da yaralı hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır
 
Prof. Dr. Cahit Babuna / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.