HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

DYP: Aktör müyüz yoksa seyirci mi?

09.10.2001 00:00:00
DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sağlam, Afganistan'a yönelik askeri harekata ilişkin olarak, Türkiye'nin, özellikle kendi bölgesinde aktör mü seyirci mi olacağı konusunda "ciddi bir dış politika" tespit etmesi gerektiğini söyledi. Sağlam, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Afganistan'a yönelik olarak başlattığı harekatın, Batı dünyasıve NATO tarafından desteklendiğini belirterek, Türkiye'nin de NATO üyesi bir ülke olarak bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini ifade etti. Sağlam, şöyle konuştu:

"Türkiye, özellikle kendi bölgesinde aktör mü seyirci mi olacağı konusunda ciddi bir dış politika tespit etmelidir. Rusya'nın Türkiye'ye önemli bir jeostratejik üstünlüğü var. Türkiye'nin jeostratejik konumu, Rusya'nın aktif politikası ile marjinalleşebilir.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin son şekli; Gürcistan'ı Taliban'ın, Çeçenler'i de Usame Bin Ladin'in yerine koymaktadırlar. Çeçenistan'daki mücadele, Usame Bin Ladin'in yaptıkları ile mukayese edilemez." dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.