HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ebû Süleyman Darani

19.05.2001 00:00:00
Musa aleyhisselam bir gün yırtıcı hayvanların parçalayıp karnını deştiği bir adama rastladı ve onu tanıdı. Başı üzerinde durarak dedi ki: "Ya Rabbi" O sana itaatkar idi. O halde bu hal nedir?" Allah-ü Teala ona vahyedip; "Ey Musa! Bu kulum bana ameli ile yükselemeyeceği bir derece istedi. Kendisini istediği dereceye ulaştırmak için ona bu musibeti verdim" buyurdu.

Ebu Süleyman Darani hazretleri çok ibadet etmesine rağmen mekr-i ilahiden emin olmazdı. Ümid ile korku arasında olmayı tavsiye ederdi.

Ahmed bin Ebü'l Havari şöyle nakletti: Ben hocam Ebu Süleyman Darani'nin huzuruna girdim. Onu ağlar halde buldum. Ona; "Seni ağlatan nedir?" diye sorunca; "Ey Ahmed! Ben nasıl ağlamayayım. Bana bildirildi ki, gece olduğu, gözler uykuya vardığı, herkes kendini sevenlerin yanında bulduğu zaman; ariflerin kalpleri, Rablerinin zikriyle çoşar ve lezzet duyar. Onların niyet ve gayretleri Allah-ü Teala'ya kavuşmak olur. Onlar Rab'lerinin huzurunda diz çökerler, mahzun bir halde Allah-ü Teala'ya münacaat ve niyazda bulunup yalvarırlar. Allah-ü Teala'dan korkmak ve O'nun rızasına kavuşmak için gözyaşlarının aktığı, secde ettikleri yerler ıslanır. Allah-ü Teala bu kullarına rahmet nazarıyla bakar ve; "Ey beni iyi tanıyan dostlarım! Benim zikrimle meşgul oldunuz ve benim rızama kavuşmak için gayret ettiniz. Kalplerinizden benim zikrimden başkasını uzaklaştırdınız. Size müjdeler olsun ki, Bana kavuştuğunuz zaman yakınlık ve sevinç sizin içindir" buyurur. Allah-ü Teala Cebrail aleyhisselama buyurur ki; "Ey Cebrail! Benim kelamımı okuyarak kalbi rahatlayan ve benim ismimi zikrederek lezzet duyan arif kullarımın halini biliyorum. Onların ağlamalarını ve inlemelerini işitiyorum.

Onların benim rızama kavuşmak için çırpındıklarını ve çalıştıklarını görüyorum. Sen onlara gidip; siz niçin ağlıyorsunuz? Sizin bu tazarru, yalvarma ve hüzün haliniz nedendir? Size Allah-ü Teala'nın kendini seven kimseleri Cehennem'de azab edeceği haberi mi geldi. Yoksa Allah-ü Teala'nın, benim zikrimle lezzet duyanları huzurumdan kovarım, buyurduğunu mu işitiniz? Allah-ü Teala; izzetime yemin olsun ki, sizi Cennet'ime koyacağım. Sizinle aramdaki perdeleri kaldıracağım. Gözyaşlarınızın karşılığı olarak sevinç ve müjdeler ihsan edeceğim" buyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.