HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ebû'l Hayr Faruki

08.06.2001 00:00:00
"Çok istiğfar ve la havle vela kuvvete illa billah, okuyunuz. Kalpteki vesveselerden ve günahlardan uzaklaşmak için çok faydalıdır."

"Musibet ve sıkıntı zamanlarında sabırlı olunuz. Böyle vakitlerde Allah-ü Teala'yı anmakla meşgul olmak kalbe rahatlık verir. Allah-ü Teala'yı çok anınız. Bu dünyaya gelen bir gün mutlaka buradan göç edecektir. Saadetli o kimsedir ki, tövbe edip zikir ile meşgul olarak vefat eder."

"Taatler, ibadetler için çok gayretli olunuz. Kıymetli ömür sermayesini zayi etmeyiniz, sıkıntı ve kederden kendinizi uzak tutunuz. Gıybetten ve yalan söylemekten çok sakınınız. Kötü huylardan sakınmakta çok gayret ediniz."

"Hocasının huzurunda sağa sola bakan, kalben hazır bulunmayan edepsizlik etmiş olur. Nefislerinin esiri olanlar ölüdürler. Kalb ehli ise diridirler. Ey Allah'ın kulu! İnsanlara karşı mütevazı ol. Kibirli ve inad olma. Halka tevazu ederek, başını önüne eğ. Fakir kimse gibi yürü. Emir gibi, ihtişamlı yürüme. Din büyüklerine hizmet et. Dünyada nefsi ölen bir daha ölmez. Seher vakti kalkıp namaz kılmakla, Kur'an-ı Kerim ve istiğfar okumakla meşgul olanlara ne mutlu. Zikirlerin en üstünü "La ilahe illallah" söylemektir.

"Ey aziz! Fırsat ganimettir. Hadis-i şerifte; "Sonra yaparım diyenler helak oldu" buyruldu.

"Uzun emel, uzun arzular ile kıymetli vaktinizi zayi etmeyiniz. Kötü düşüncelerden kalbinizi uzak tutunuz. Vesveselerden, boş düşüncelerden zihninizi temizleyiniz. Her gün belli bir vakitte Kur'an-ı Kerim okuyunuz. İyilerin yolu budur. Dünya gam ve kederinde kalmak, eline dünyalık geçmedi diye üzülmek akıllıların işi değildir. Dünyalık için üzülmekten ele ne geçer? Zamanı iyi işlerde harcamak gerekir. Ticaret ve ziraat iyi işlerdendir. İhlasla Allah-ü Teala'yı anmak en büyük nimettir."

Dünyalık elde etmek ve zengin olmak için yanına gelenlere, kendisinden dua isteyenlere ise şöyle buyururdu:

"Dünyevi maksatlar için benim yanıma gelmeniz ve benden bir şey talep etmeniz ahmaklıktır. Allah-ü Teala kitaplarını, dünyevi kazanç yollarını bildirmek için indirmemiş, Peygamberlerini bunu için göndermemiştir. Bilakis onları kullarına dini öğretmek için göndermiştir".


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.