HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 EYLÜL 2021, SALI

Emlakbank ve fonlara tasfiye

21.06.2001 00:00:00
Oldu-bittiye getirilerek kabul edilen yasaya göre, Emlakbank tasfiye edilecek, kamu bankalarındaki fazla personel de kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilecek. Bankaların yeniden yapılandırılması sürecindeki yöneticiler, konusu açıkça suç oluşturmayan işlemlerden sorumlu tutulamayacak.

IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, 8. gözden geçirme işlemi çerçevesinde Ankara'daki temaslarını tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada, ek bütçenin geçirilmesi, Emlak Bankası'nın tasfiyesi konusunun çözümlenmesi, tütün piyasası yasasının çıkarılması ve Türk Telekom üst kuruluna yeni atamaların yapılması gerektiğini söyleyerek emirlerini sıralamıştı.

İktidar partileri bu emirlerden birine daha vize verdi. Kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, görev zararları ile bazı fonların tasfiyesine ilişkin tasarı, önceki gün gece Meclis Genel Kurulu'nda yasalaştı.

Kamu bankalarına denetim

Yasaya göre, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası, yıllık faaliyetleri ile ilgili olarak genel kurullarına sunacakları yıllık bilançoları ile kar ve zarar cetvellerini, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nda belirtilen bağımsız denetim kuruluşlarına onaylatmak zorunda olacaklar.

Bankaların bu yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce çeşitli yasa ve kararnamelerle verilmiş görevler nedeniyle doğan ve bütçe ödenekleri ile karşılanamayan yıllara ilişkin olarak oluşmuş görev zararı alacakları, yeniden yapılandırılmaları kapsamında belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde tasfiye edilecek. Bankalara bedeli önceden ödenmeyen görev verilemeyecek.

Fazla personel diğer kamu kurumlarına nakledilecek

Yeniden yapılanma sürecinde bankalardaki istihdam fazlası olarak tespit edilen personel, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilecek. Nakledilecek personelin nakil işleminin Devlet Personel Başkanlığı'nca yapılmadan önce, Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü alınacak.

Aktifler Ziraat ve Halk Bankası'na devrediliyor

Yeniden yapılandırma çerçevesinde Türkiye Emlak Bankası tasfiye edilecek. Bankacılık hizmetleri ile bankacılık işlemlerinden doğan taahhütleri ile sabit kıymetleri dahil tüm aktifleri Ziraat Bankası ile Halk Bankası'na devredilecek. Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından devir alınacak taahhütler ile aktifler arasındaki menfi fark devir alan bankaya Hazine Müsteşarlığı'nca sermaye olarak ödenecek.

Devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından Emlak Bankası'nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi sona ererek tasfiye haline girecek. Bankanın tasfiyesi banka genel kurulunca belirlenecek üç kişilik Tasfiye Kurulu tarafından genel hükümlere göre yürütülecek.

Vakıfbank özelleşme yolunda

Yasayla Türkiye Vakıflar Bankası A.Ş.'nin özelleştirilmesine de olanak sağlandı. Vakıfbank'ın A grubu hisseleri ile B grubundan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olanların satışına ve bu satışla ilgili yöntem ve ilkeleri belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili kılındı.

Bankaların her türlü alacaklarının takip ve tahsilinde Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerinin uygulamasına ilişkin düzenlemeden vazgeçilerek İcra ve İflas Kanunu hükümlerinin uygulanması esası benimsendi.

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine görev vererek mali bünyelerini olumsuz yönde etkileyen, görev zararlarının doğmasına neden olan yasalar da yürürlükten kaldırılıyor.

15 fon tasfiye edildi

Yasayla Sivil Savunma Fonu, Afetler Fonu, Toplu Konut Fonu, Elektrik Enerjisi Fonu, Serbest Bölgeleri Tesis ve Geliştirme Fonu, Çıraklık Mesleki ve Teknik Eğitim Geliştirme ve Yaygınlaştırma Fonu, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme Fonu, İhracatı Geliştirme Fonu, Mera Fonu, Özel Çevre Koruma Fonu, Denetleme Aidatı Fonu, Akaryakıt Fiyat İstikrar Fonu, Gelir İdaresi Geliştirme Fonu, Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanat İnşaat ve İşletme Giderleri Fonu ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu da tasfiye

Ayaydın- Genç gerginliği

Görüşmeler sırasında sık sık gergin anlar yaşandı. DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, bir madde üzerinde konuşurken, Emlakbank'ın "Bazılarının kaymak yediği bir dönemin üstünün kapatılmasının istenmesi" nedeniyle tasfiye edildiğini belirtti. Genç, bu bankanın eski genel müdürlerinden biri olan ANAP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın hakkında çok sayıda dokunulmazlık dosyasının da Meclis gündeminde olduğunu ifade etti.

Ayaydın, sataşma gerekçesiyle kürsüye gelerek, kendisinin Genel Müdürlük yaptığı döneme ilişkin geri dönmeyen tek bir kredi bulunmadığını söyledi. Genel Müdürlük görevine koalisyon liderlerinin döneminde değil, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde getirildiğini belirten Ayaydın, "Suratı gibi kalbi de çirkin olanları bu iddialarını ispata davet ediyorum" dedi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

21.06.2000, 21.06.1999, 21.06.1998, 21.06.1997, 21.06.1996, 21.06.1995, 21.06.1994, 21.06.1993, 21.06.1992, 21.06.1991, 21.06.1990, 21.06.1989, 21.06.1988, 21.06.1987, 21.06.1986, 21.06.1985, 21.06.1984, 21.06.1983, 21.06.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.