HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Ermeni lobisinden Bakü-Ceyhan atağı

18.06.2001 00:00:00
ABD Temsilciler Meclisi'nin Ermeni lobisine mensup 4 milletvekili, Ermenistan'dan geçmediği sürece, Bakü-Ceyhan boru hattı projesine ABD'nin destek vermemesi gerektiğini savunan bir tasarı sundu.

Yeni kongre döneminde, Ermeni lobisinden gelen bu ilk tasarı, Demokrat Parti New Jersey milletvekili Frank Pallone, Cumhuriyetçi Parti Missouri milletvekili Joe Knollenberg, Demokrat Parti New Yorkmilletvekili Joseph Crowley ve Cumhuriyetçi Parti New York milletvekili John Sweeney tarafından Temsilciler Meclisi'ne verildi.

Tasarıda, Bakü-Ceyhan projesinin yüksek maliyetli olduğu, Amerikan vatandaşlarının ödediği vergilerden sağlanan fonların bu projeye aktarılmaması gerektiği öne sürülürken, hükümete bağlı Ticareti Geliştirme Ajansı'nın, Ermenistan'dan geçecek bir Bakü-Ceyhan boru hattının maliyetine ilişkin çalışma yapması istendi. Bir karar tasarısı niteliğinde olmadığı için tasarı, kabul edilse bile bağlayıcı bir özelliği bulunmuyor. Tasarı sadece kongreyi hassasiyete çağırıyor.

Bu arada, Amerika Ermeni Asamblesi de yayınladığı açıklamada, ABD'nin, "ticari olarak gerçekleştirilebilirliği şüpheli" boru hatlarınıdesteklememesi gerektiğini ileri sürdü.

Tasarıyı sunan milletvekillerinden Knollenberg, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, Ermenistan'ın ticari ve ekonomik projelere katılımının önemine ilişkin sözlerinin hatırlatılarak, Ermenistan'ın da Bakü-Ceyhan projesine katılması gerektiğini savundu.

Amerika Ermeni Asamblesi İcra Direktörü Van Krikorian, "Kongre, Ermenistan'dan geçen direkt hattı kullanma konusunu gözden geçirmeli. Proje 2.7 milyar dolara mal olacak. Ancak Ermenistan'dan geçerse, 400 ile 700 milyon dolar arasında bir miktar korunabilir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.