HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

FP'de üzüntü ve tepki içiçe

23.06.2001 00:00:00
Kapatılan FP'nin Genel Başkan yardımcıları Ertan Yülek, Mehmet Bekaroğlu ve Veysel Candan, Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararını eleştirdiler. Ertan Yülek, karara her iki halde de hazır olduklarını ifade ederek, "Beşeri adaletin üzerinde ilahi adalet vardır. Biz buna inanıyoruz" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, "Anayasa'nın kendisine aykırı durumlar olduğunu " öne süren Yülek, FP'nin tüzel kişiliğinin bugünden geçerli olmak üzere iptal edilmesinin, "Anayasa'ya aykırı" olduğunu savundu.

Yülek, "Anayasa'nın 150. maddesi, (Anayasa kararı, gerekçeli karar neşredildikten sonra yürürlüğe girer) diyor. Bu adalet mi yani?" dedi.

İnsanlar yine partilerini kuracaklardır

Bir gazetecinin, "Yeni parti için start veriliyor mu?" sorusuna,Yülek, şu yanıtı verdi: "Start verilen bir şey yok. Ama her partinin dayandığı bir fikir vardır. Bu fikirleri yok etmediğiniz sürece o fikirler su misali yolunu bulur ve gider.

(Hürriyetin baskısıyla önüne geçemezsin insanların. İnsanların idrakini kaldırırsan ancak...) diyor Namık Kemal. İnsanların idrakinin kalkması mümkün mü? Değil. Olmayınca, o idrakin sahibi insanlar bir yolunu bulacak, yine partilerini kuracak."

Karardan kimse tatmin değil

Kapatılan FP'nin diğer Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu dakarardan hiç kimsenin tatmin olmadığını, vicdan sahiplerinin rahatsız olduğunu öne sürdü.

Türkiye'de demokrasi ve hukukun üstünlüğünün olmadığını söyleyen Bekaroğlu, "Böyle bir Türkiye'yi dünya istemiyor" dedi.

Bekaroğlu, davada baştan beri siyasi ve ideolojik mülahazaların sözkonusu olduğunu da dile getirdi.

Karar bekletilebilirdi

Kararın bir süre daha bekletilebileceğini dile getiren Candan, "Parlamento'da bir uzlaşma vardı. Bana göre acele edildi. Bunda Parlamento'nun da suçu var" diye konuştu.

Ilıcak'ı 11 dava bekliyor

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayımlanmasından sonra üyeliği düşecek olan FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak 11 davadan yargı önüne çıkacak. Ilıcak, milletvekili seçildikten sonra TBMM'ye gönderilen ve ''Basın yoluyla memura görevinden dolayı hakaret", "Hakaret", ''Türklüğü, Cumhuriyeti, Büyük Millet Meclisini, Hükümetin manevi şahsiyetini, Bakanlıkları, devletin askeri veya emniyet kuvvetlerini veya Adliye'nin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif", "Devlet sırlarını açıklama", "Devletin askeri kuvvetlerini neşren tahkir ve tezyif" suçlamalarını içeren 11 ayrı davadan yargılanacak.

Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, bu dosyalardan 10'u hakkında dönem sonuna erteleme kararı vermiş ve bu kararlar Genel Kurul'da kesinleşmişti. "Devletin askeri kuvvetlerini neşren tahkir ve tezyif" suçlamasını içeren dosyası ise 28 Haziran Perşembe günü toplanacak olan Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda karara bağlanacaktı.

FP Tokat Milletvekili Bekir Sobacı hakkında komisyon ve Genel Kurul gündeminde bekleyen dokunulmazlık dosyası bulunmuyor.

Meclis, gerekçeli kararın yayımlanmasından sonra Ilıcak hakkındaki dosyaları iade edecek.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.