HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

G-8'in Kıbrıs açıklamasına tepki

25.07.2001 00:00:00
KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, Cenova'da gerçekleştirilen G-8 ülkeleri zirvesinde Kıbrıs konusunda yapılan açıklamaya tepki göstererek, adil ve kalıcı çözümün G-8 tarafından değil Ada'nın ortak iki sahibi tarafından bulunacağını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "G-8 ülkelerinin yapması gerekenin, bunca zaman müzakerelerin niye başarıya ulaşamadığının nedenlerini doğru tespit etmek ve sonuç alıcı bir müzakere süreci için gerekli zemin ve ortamın oluşturulmasının yolunu açmak olduğu" ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Cenova'da yapılan G-8 zirve toplantısı vesilesiyle biraraya gelen G-8 ülkeleri dışişleri bakanları, çeşitli uluslararası konulara yönelik olduğu gibi Kıbrıs konusundaki görüşlerini de yaptıkları ortakaçıklamada yansıtmışlardır.

Ülkelerin ve uluslararası kuruluşların Kıbrıs konusunda görüş bildirmeleri normaldir ve tüm bu görüşler saygı ile karşılanmaktadır. Ancak, G-8 ülkelerinin hiçbiri, geçmişte Kıbrıs Türk halkının Ada'da maruz kaldığı haksızlıkları ve soykırımı yaşamamıştır. Bu nedenle G-8 bildirisinde ifadesini bulan adil ve kalıcı çözüm, G-8 tarafından değil Ada'nın ortak iki sahibi tarafından bulunacak ve Kıbrıs'ta iki eşit devletin varlığı temelinde şekillendiğinde ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeleri koruduğu takdirde yaşayabilir olacaktır."

G-8'lerin açıklamasında, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonuna destek belirtilerek, görüşmelerin devam etmesi istenmişti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.