HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Güneydoğu gözlemlerim

03.07.2001 00:00:00
Geçen hafta sonunu güneydoğumuzun iki güzide ili olan Gaziantep ve Kilis'te geçirdik. Yazar arkadaşlarımız Ali Gedik, Ali Değirmenci, Ahmet Erimhan, Fuat Şengül, A. Hamdi Kepekçi, Bilal Karamus başta olmak üzere bir grup arkadaşla beraberdik.

Ülkenin geldiği durumu; halk ziyaretleri yaparak değerlendirdik. Düşündüğümüz siyasi partinin gerekçesini ve tarzını konuştuk. Yani gündem; ülke meseleleri ve siyaset oldu.

Halk son derece ümitsiz ve mevcutlardan bir şey beklemiyor. Hele bölünmelerle ortaya çıkabilecek bazı kuruluşlara da ümit beslemiyor. Özellikle ABD'den icazetli olanlara son derece bir antipati var.

Ortak dilek "milli bir çıkış, milli bir çözüm". Hemen herkes geç kalındığını, bir an önce harekete geçilmesini istiyor.

7 Nisan Trabzon, 20 Mayıs İstanbul ve 10 Haziran Ankara'da yapılan "Ermeni Soykırım İddialarını Red ve Ulusal Bağımsızlık" mitinglerine söz getiriliyor. Herkes bu mitingleri üç noktada taktirle değerlendiriyor. Birinci nokta milli bir sesin yükselmesi, ikinci nokta sadece Türk bayrağının dalgalandırılması, üçüncü nokta atılan sloganların mana ve önemi. Halkımız, televizyonları başında bu mitingi heyecanla, inançla ve gözleri yaşartan duygularla izlediklerini ifade ediyorlar ve teşekkür ediyorlar.

Gaziantep ve Kilis'te açıkça ve çok net olarak gördük ki, bu ülke insanı tam manası ile 1920 şartlarında olduğu gibi; vücutlar milyonlarca adet olduğu halde tek ruh haline gelmiştir.

Bu tabloyu gördükten sonra, bir Kuvayı Milliye hareketinin hayata geçmesi artık kaçınılmaz olmuştur. Millet artık tehlikeyi görmüş ve de ayağa kalkmıştır.

Bu Kuvayı Milliye hareketinin azami ölçüde verimli olması gerekir. Dünya Türk milleti karşısında yeniden kendine gelmelidir.

Bunun için halkın ortak teklifi, Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in artık siyasi oluşun başında olmasıdır. Yani halk, Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i bu yeni siyasi oluşun başına davet ediyor. Ortak arzu bu.

Diğer bölgelerdeki gözlemlerimizi de eklersek, Türkiye yeni bir siyasi oluşu ve bu siyasi oluşun başına Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i şiddetle arzu ediyor.

Gaziantep ve Kilis temaslarımızı; Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, Marmara ve diğer bölgelerde yaptığımız temaslarla karşılaştırdığımızda millet adeta tek yürek olmuş, aynı amaçta aynı hedefte bütünleşmiştir.

Yeni bir siyasi parti şarttır; yıpranmış, denenmiş, verimsiz ve bağımlı olan mevcut siyaset kadrolar, takım değişseler de bir yenilik yapmayacaklardır.

Hele ABD'den, gayri milli kaynaklardan icazet alanlar hiç de güven vermemektedir.

Çözüm içeridedir, çözüm milli olmalıdır. Muhterem Prof. Dr. Haydar Baş Bey, ülkenin bütün sorunlarını tahlil etmiş, teşhis etmiş ve çözümlerini ortaya koymuştur. Trabzon mitinginde çok açık bir şekilde "bana müsaade etsinler 24 saatte hallederim" sözü halkı adeta heyecanlandırmıştır.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in temel tezlerinden birisi olan milli birlik, halk tarafından taktirle karşılanmaktadır. Milletin devleti ile, vatanı ile, askeri ile, köylüsü ile, işçisiyle... Kısacası topyekün herkesin ve her kesimin birleşmesi ve kaynaşması teklifi, Gazianteplilerin de, Kilislilerin de dikkatini çekmiş, siyasi partinin ancak Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in öncülüğünde olması istenmiştir.

Güneydoğu gezimizi noktalarken bir daha gördük ki, Türk milleti hiç yanılmadı. Türk milleti daima doğruyu gördü. Türk milleti daima doğrudan yanadır.

Son zamanlarda üretilen suni krizleri milli çözümlerle aşmak mümkündür. Yeter ki milli iradeye saygılı olalım ve onun taleplerini yerine getirelim.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.