HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gürcistan'da neler oluyor?

30.07.2001 00:00:00
Gürcistan Kafkaslar'ın kilit ülkesi. Kafkas petrollerini dünya pazarlarına taşıyacak Türkiye'nin hem stratejik hem de ekonomik açıdan büyük ümitler beslediği Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın geçeceği ülkenin adı Gürcistan. Ancak sıcak denizlere inme politikasından ve Kafkaslar'daki etkinliğinden vazgeçmek istemeyen Rusya, Gürcistan'ı karıştırmaya devam ediyor. Nitekim ülkenin önde gelen televizyon gazetecilerinden Georgi Sanaya, 26 Temmuz'da evinde vurularak

öldürülmüş bulundu.

Ülkenin en sevilen televizyon istasyonu Rustavi-2'de çalışan 26 yaşındaki Sanaya, "Gece Kuryesi" adlı programda günün olaylarını değerlendiriyor ve ülkenin tanınmış simalarıyla canlı bağlantılar kurarak görüşmeler yapıyordu.

Sanaya, Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'ye de yakınlığı ile tanınıyordu. Nitekim Şevardnadze, gelişmenin üzerine Azerbaycan'a yapacağı büyük önem taşıyan ziyaretini erteledi. Olayın Rusya'nın işi olduğu yönünde ciddi kuşkular var.

Ruslar Gürcistan'daki askeri üslerinden çekilmekteler ancak ülkede meydana gelen birçok terslikten halk yine Rusları sorumlu tutuyor.

Can tehlikesinin olduğu ülke

Geçtiğimiz günlerde BBC'nin Moskova muhabiri Andrew Harding, bu kuruluşun internet sitesinde Gürcistan'a gidişinden şöyle bahsediyordu:

"İngiliz Havayolları hostesi bir an irkildi ve şaşkın şaşkın bakakaldı. Kendisine sadece ailece Gürcistan'a tatile gittiğimizi söylemiştim. Dört saat sonra uçağımız Gürcistan'a inecekti.

"Aman Tanrım" dedi, "Bu ne cesaret? Biz bile artık orada geceleri kalmıyoruz. Ülkede olan biten kötü şeyleri hiç duymadınız mı?"

"Hayır duymadım" dedim ve ekledim. "Ben eskiden Gürcistan'da yaşıyordum. Birbuçuk yıl önce ziyaret için tekrar gitmiştim. Herşey normaldi. İnsanlar çok canayakın, manzara muhteşem... "

Yazlık elbiselerimizle uçaktan indiğimizde Tiflis'in sert rüzgarı karşıladı bizi. Hava bile bize birşeyler söylemek ister gibiydi.

Gürcistan'a bir düğün için gelmiştik. Varışımızdan iki saat sonra, arkadaşlarımızdan birinin yakın dostu olduğunu öğrendiğimiz Lübnanlı bir işadamının Tiflis'te arabasından kaçırıldığını duyduk.

Haberin ayrıntılarını dinledikçe bunun münferit bir olay olmadığı da ortaya çıktı. Son bir yıldır Tiflis'te onlarca yabancı kaçırılıp rehin alınmış, dövülmüş veya soyulmuş. Sanki yabancıları Gürcistan'dan kaçırmaya, Gürcistan'ın normal, istikrarlı bir ülke olmasını önlemeye yönelik kasıtlı bir kampanya var gibi.

Düğün çok eğlenceli geçti. Şişmanca beş erkekten oluşan şarkıcı grubu ziyafet masasının ortasında oturuyordu. Bir yandan neşe içinde şarkılar söylerken diğer yandan artık bir daha hiç yiyecek bulamayacakmış gibi tıka basa yiyordu!"

Eğlence ve yolsuzluk kolkola

Tiflis'te yeni açılan gece kulüpleri, sanat galerilerinin ardı arkası gelmiyor. Ama ülke korkunç biçimde yolsuzluk ve rüşvete batmış halde. Yoksulluk diz boyu. Tiflis'te eskiden bu kadar dilenci yoktu. Çoğu da yaşlı kadınlar. Ellerine geçen yaklaşık 20 milyon liralık emekli maaşı ile karınlarını bile doyuramıyorlar.

Peki öyleyse yabancıları kaçırıp dövenler, rehin alanlar kim? Gürcülerin çoğu bu soruya hemen 'Ruslar' diye cevap veriyor. Dağların ötesindeki kötü komşu. Rusya küçük, bağımsız Gürcistan'ın elinden kaçıp NATO'ya ve Avrupa Birliği'ne girmesini istemiyor, bu yüzden de kargaşa çıkarıyor, diyorlar.

Analiz: Recep BAHAR


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.