HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Haliç'e 'metro' köprüsü

22.10.2005 00:00:00
İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaş, metro geçişi için Haliç'e yapılacak köprü inşaatına 2 ayiçinde başlanacağını bildirdi.

Topbaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun daha önce "tarihi yarımadanın silüetini" bozduğu gerekçesiyle izin vermediği köprü projesini anlattı.

Kendisinin çizdiği köprü projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını belirten Topbaş, "Köprü inşaatına 2 ay içinde başlanacak, 2 yılda da tamamlanacak. Taksim-Yenikapı metrosu en geç 3 yıl içinde hizmete girecek" dedi.

Sultançiftliği-Vezneciler arasında yapılan raylı sistem hattının da Şubat 2006'da biteceğini dile getiren Topbaş, başlayan diğer raylı sistem projelerinin de hızla devam ettiğini söyledi. Topbaş, İstanbul için bir diğer projenin de Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında Haliç için çizdiği köprüyü yapmak olduğunu kaydederek, ''Da Vinci'nin tasarladığı bu köprüyü, Eyüp-Sütlüce arasında yapmayı planlıyoruz. Köprünün bir ayağı Haliç'teki adaya basacak ve böylece yayalar Haliç'in iki yakası arasında yürüyerek ü geçiş yapabilecekler" diye konuştu.

Çamlıca'ya yapılması planlanan televizyon kulesinin ihalesinin de yılbaşına kadar gerçekleştirileceğini ifade eden Topbaş, kule inşaatının da 2006 yılında başlayacağını bildirdi. Gökdelenlerle ilgili soruları da yanıtlayan Kadir Topbaş, ''Maslak'ta gökdelene karşı olmadıklarını, sadece yoğunluğun artırılmasını istemediklerini" söyledi.


Senteks
Megadentist

Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.