HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Havalar dengemizi bozuyor

03.08.2001 00:00:00
Sıcaklığın anormal yükselmesi veya düşmesi, strese neden olabiliyor. Aşırı sıcak veya soğuğun neden olduğu stres, kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getiriyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, insan yaşamı ve sağlığı, kent ikliminden değişik biçimlerde etkileniyor. Özellikle olumsuz altyapı, aşırı sıcakların neden olduğu stresin ve diğer sağlık sorunlarının artmasına yardım ediyor. Ölüm oranı ile sıcaklığın düşme ve yükselmesine bağlı stresin arasında belirli bir ilişki bulunuyor. Sıcaklığın çok yüksek olduğu ve bu durumun devamlılık arzettiği ortamlarda, ölüm oranı artıyor. Binalarda sıcaklığın 1731 derece arasında olması, genelde uygun ortam olarak değerlendiriliyor. Ancak, herhangi bir kişinin yaşına ve hastalık durumuna göre bu değişiyor.

NEMİN ETKİSİ

Özellikle nem ve rüzgara bağlı olarak aynı hava sıcaklığı değeri, farklı kişiler tarafından değişik şekilde hissediliyor. Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı bu gjünlerde, canlı yaşamını sıcaktan çok, nisbi nem oranının yüksekliği dolayısıyla "hissedilen sıcaklık" olumsuz yönde etkiliyor, Gölgede olmak koşulu ile halk arasında "bahar sıcaklığı" olarak kabul edilen 30 derece sıcaklık dahi, nisbi nem yüzde 100 olursa 44 derece olarak hissediliyor. 34 derece hava sıcaklığı, yüzde 85 nemin bulunduğu ortamda 57 derece olarak algılanıyor. Alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemleri de insan sağlığı üzerinde değişik etkilere yol açıyor. Birçok enfeksiyona da hava koşulları neden oluyor. Durgun sular, bozulan altyapı gibi nedenlerin yanında soğuk, sıcak ve nemli hava da hastalıkların nedeni olabiliyor. Ayrıca, sıcak hava koşulları, insanlarda davranış bozukluklarına neden oluyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.