HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Hayat çok kısa

06.05.2021 00:00:00
'Hayat çok kısa' seslendirme dosyası:

Siyasi görüş dostluğu etkiler mi?

"Siyasi görüş hayatımızı etkiliyor, dostluğu nasıl etkilemesin" dediğinizi duyar gibiyim.

Geçtiğimiz gün yakın bir arkadaşımla sohbet ederken laf döndü dolaştı siyasete geldi ve bu konu açıldı.

Konuşurken televizyon ekranlarındaki siyasi tartışmalar, liderlerinin birbirlerine karşı takındıkları olumsuz tutum ve davranışlar ister istemez tabana da ilişkilere de yansıyor dedim.

Siyasi görüş, kişinin tüm yaşam tarzını, ilişkilerini etkileyen bir hale gelmiş ki arkadaşınız/dostunuzla iki laf ederken konu öyle ya da böyle ekonomik gidişata, kutuplaşmaya gelip dayanıyor.

Asıl konuşulması gereken toplumsal sorunlardan uzaklaşıp içi boş anlamsız tartışmalarla ömür geçiyor.

Bakınız bu yazıyı kaleme alırken bir günde dört vatandaşın intihar ettiği haberi düştü ekranıma.

İçlerinde bir tanesi var ki okuduğumda yüreğim sızladı.

Mersin'in Mut ilçesinde yaklaşık 10 yıldır kiraladığı küçük bir dükkanında 48 yaşındaki, 1 çocuk babası Murat Gümüş, "günlerdir siftah yapamadan dükkân kapatıyorum" deyip evinin önünde kendisini iple asarak yaşamına son verdi.

Hayat şartlarının zorluğu insanları intihara sürüklüyor. Acilen çözüm bulunmalı!

Ekonomiye bağlı toplumsal sarsıntı geçiriyoruz.

Vaziyetimiz bu iken hiçbir şey üretmeyip, dırdırı bitmeyen kaynanalar gibi meclis sıralarında oturan vekiller ve dahi birbirlerine laf yetiştirme yarışına giren liderler ne yapıyor Allah aşkına!

Bu insanlar neden intihar edip yaşamlarına son veriyorlar? Buna biraz kafa yorsunlar. Çare ve çözüm bulsunlar!

Yeri geldiğinde "Fırat'ın kenarında bir kuzuyu bir kurt kapsa kuzunun hesabını Allah, Ömer'den sorar" diyoruz ya!

Neyse…

Hiç unutmam yıllar önce bir arkadaşımdan dinlemiştim. "Sen onların televizyon ekranında birbirleriyle kavga edip milleti birbirine düşürdüklerine bakma, içerde kulislerde kol kola girip çay sigara muhabbeti yapıyorlar"

Gelin görün ki bir yetkili muhalif gazeteciye, siyasetçiye ve seçmene terörist diyebiliyor bu ülkede! İnanılır gibi değil.

Bu siyasi dilin kullanıldığı yerde dostluk olabilir mi?

Siyasi kutuplaşma arkadaş ilişkilerinde de kendini gösteriyor.

Sadece ikili ilişkilerde değil, arkadaş ortamlarında, whatsapp gruplarında bile ayrışmaların olduğu insanların birbirlerine mesafe koyduklarını çevremizde görüyoruz.

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki iktidar muhalefeti, muhalefet iktidarı sev(e)mez oldu.

Yolda yürürken karşıdan gelen kendi partisinden olmayan birisine selam dahi vermeyenler var.

Özellikle küçük kentlerde sadece siyasi görüş yüzünden birbiriyle konuşmayan komşular var.

Hadi komşuları geçtik birbiriyle konuşmayan akrabalar dahi var.

Birinin ak dediğine diğeri kara diyor.

Durum böyle olunca siyasi görüşünüzü hayatınızın merkezine koymuyorsanız, birbirinize saygı göstererek konuşmayı biliyorsanız, birbirinizin daha değerli özelliklerine odaklanıyorsanız neden dost olmayasınız. Değil mi!

Tüm bunlara rağmen nezaket kuralı içerisinde siyasi ayrışmalar, tartışmalar dostluğu etkiler ancak arkadaşlığı etkilememeli.

Bu noktada ünlü filozof Aristo'nun çok beğendim konumuzla alakalı şu sözü geldi aklıma: "Sevdiklerinizle siyaset yapmayınız. Zira siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam ederken, siz dostlarınızı yitirdiğinizle kalırsınız."

Kimilerine göre hayat siyasettir. Günümüz Türkiye'sinde yaşayıp da bunu algılayamayan ya da algılamak işine gelmeyen, gelse de savunacak bir argümanı olmayan biri, dost olmayı versin.

Karşınızda her yaptığı eyleme saygı isteyen fakat sizin eylemlerinize, düşüncelerinize bırak saygıyı düşman olan sizi sürekli aşağılayan, maalesef bir kesim var.

Dolayısıyla medeni ve saygılı bir ilişki çerçevesindeki bir dostluktan bahsediliyorsa, siyasi görüş değil, dünya görüşü ya da yaşam biçimi dahi etkilememelidir.

Netice olarak…

Şartlar ve yaşam kalitesi aynı seviyede olan insanlar ortak şeyleri paylaştıkları sürece dostluklar devam eder.

İşte o dostlukları ne siyaset ne de başka bir şey etkilemez.

Her şeyin politik olduğu bir dünyada ve özellikle Türkiye gibi bir ülkede iliklerine kadar siyaset işlemiş fanatik kimselerden -bize sorarsanız- uzak durun…

Demem o ki, bir kere karşı karşıya oturup çay bile içemediğiniz o siyasilerin konuşmalarından sonra gaza gelip kimseyi kırmayın. Hayat inanın çok kısa…

 
Hüseyin Turhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.