HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Hayvancılık SOS veriyor

28.09.2001 00:00:00
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zahit Ağaoğlu, "Son yıllarda, Türkiye'deki hayvan sayısında ve hayvansal ürünlerde azalma var" dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zahit Ağaoğlu, Türkiye'de uzun yıllar uygulanan yanlış politikaların hayvancılığı olumsuz etkilediğini belirterek, bunun ekonomik kayıplara neden oluğunu söyledi.

Yeni politikalar oluşturulmalı

Türkiye'de yıllardır birbirine bağlı problemlerin havyancılığa bağlı sektörleri de etkilediğini anlatan Prof.Dr. Ağaoğlu, "Yanlış hayvan politikaları hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Bu nedenle hayvancılık politikalarında ihtiyaç duyulan yeni yapılanmalara gidilmelidir" dedi.

Et ithalatı üretimi baltaladı

Kırmızı et ithalatının yapılmasının hayvancılığın iyi bir yerde olmadığını gösterdiğine işaret eden Prof. Dr. Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ihtiyaç olmayan dönemlerde kırmızı et ithal edilmesi, günümüzde kırmızı et açığını ortaya çıkardı. Bu da üreticinin, ürettiğinin karşılığını alamamasına neden oldu. Son yıllarda Türkiye'de hayvan sayısında ve hayvansal ürünlerde büyük azalma oldu."

Van'ın sosyo kültürel boyutunun, hayvan sağlığı ve bakımı konusunda temel oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Ağaoğlu, "Hayvancılık ilin ve bölgenin temel geçim kaynağıdır. Ancak geleneksel hayvan yetiştiriciliği uygulandığı için hayvancılıktan istenilen düzeyde verim elde edilemiyor" diye konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.