HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Hindistan zirveyi baltaladı

18.07.2001 00:00:00
Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii arasındaki tarihi zirvenin sonuçsuz kalması, iki ülke basınında geniş yer buldu.

Pakistan gazeteleri, 3 gün süren zirveden bir sonuç alınamamasından Hindistan'ı sorumlu tutarken, karşı tutumun Hindistan gazetelerine yansıdığı gözlendi.

The News gazetesi, Hindistan'ı suçladığı haberinde, bu ülkenin kuzeyindeki Agra kentinde yapılan zirvenin, Yeni Delhi tarafından baltalandığını ve bu nedenle bir sonuca ulaşılamadığını iddia etti.

"Hindistan, Keşmir'i deklarasyona dahil etmeyi reddederek, Agra zirvesinin sonuçsuz bitmesine sebep oldu" denilen haberde, "Hindistan'ın samimi davranmadığı" ileri sürüldü.

Hindistan'da yayımlanan India's Economic Times gazetesi ise "Uçurum, Köprü İçin Çok Geniş" başlığı ile verdiği haberde, taraflar arasındaki sorunun çözüm sürecinde yaşanan zorluk dile getirildi.

Müşerref üzgün

Pakistan Enformasyon Bakanı Enver Mahmud, Devlet Başkanı General Müşerref'in, tarafların, son anda çıkan pürüz nedeniyle ortak deklarasyona imza atamaması nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

"Müşerref'in, duygularını gizlemediğini" ifade eden Mahmud, uzunsüren görüşmeler sonucunda tarafların her konuda anlaştığını belirtti ve "Fikir birliğinin, 6 saat sonra, kağıt üzerine döküleceği sırada bir kenara atılmasına anlam veremiyorum" dedi.

Keşmir sorunu

Kuzeyde yaşayan ve bölge nüfusunun yüzde 70'ini oluşturan Müslümanlar ile güneydeki Cammu'ya yerleşen Hintlileri yöneten mihracenin, 26 Ekim 1947'de egemenliği Hindistan'a vermesiyle taraflar arasındaki sorun su yüzüne çıktı.

Hindistan'ın, bölgenin kontrolünü resmen ele geçirmesiyle birlikte taraflar, ordularını birbirlerinin üstüne gönderdi ve çıkan savaş sonucunda bölgenin yüzde 37'si Pakistan'a, yüzde 63'ü Hindistan'a bağlandı.

Aralarındaki sorunu, yapılan anlaşmaya rağmen çözemeyen taraflar arasındaki gerginlik, alevlenen çatışmalarla birlikte 1966 ve 1972 yıllarında yapılan anlaşmalara rağmen sürdü. Hindistan'ın, Birleşmiş Milletler'in referandum yapılmasını isteyen kararını uygulamadığı Keşmir'de 1990 yılından bu yana 50 binden fazla kişi öldürüldü ve bölge halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Keşmir, bölgenin Pakistan kontrolü altında olmasını isteyen Müşerref'in, uluslararası kamuoyunun baskısıyla Keşmir operasyonuna son veren ve Keşmir'in Kargil bölgesinden askerleri geri çeken Başbakan Nevaz Şerif yönetimine düzenlediği darbeyle son vermesinde en büyük etkenlerden biri oldu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.