HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Isırgan otu kanserlilerin hizmetinde

21.05.2001 00:00:00
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Bedii Omay, yaptığı yazılı açıklamada, ısırgan otu üzerinde yapılan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktığını kaydetti. Omay, açıklamasında şu bilgileri verdi:

"Eczacılık Fakültesi ve Tıp Fakültesi Hemotoloji-Onkoloji laboratuvarlarında bir yıl boyunca araştırma yaptım. Isırgan otunun yaprağı ve tohumundan yararlanarak ekstrelerini (özüt) hazırladım. Bunlarla birbirinden farklı tümör hücreleri üzerinde çalıştım. Yaptığımız araştırmalar, ısırgan otunun tümörler üzerinde öldürücü bir etkisi olmadığını, ancak hastaların yaşam süresini belirgin bir şekilde uzattığını gösterdi."

Halk arasında kansere şifa olacağı düşüncesiyle ısırgan otunun tedavide kullanımının da yaygın olduğuna işaret eden Bedii Omay, "Ancak hiçbir bitki, laboratuvar koşullarında bilimsel çalışmaları yapılmadan ilaç adı altında kullanıma sunulamaz" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.