HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

İslam'la terör asla bağdaşmaz

23.09.2001 00:00:00
Son zamanlarda İslamî terör, İslamcı terörist gibi bir takım ifadeler sık sık kullanılmakta ve adeta İslam'la terör bağdaştırılmaya çalışılmaktadır.

Şüphesiz İslam'da terörün yeri yoktur ve olması da mümkün değildir. Peygamberimiz (sav) Veda Hutbesi'nde "... Her birinizin kanı ve malı ötekine haramdır. Kıyamet gününde Allah'ın huzuruna çıkacaksınız. O da size yaptıklarınızı bir bir soracak, ona göre mükafat ve ceza verecektir" buyurmuştur.

Yine Veda Hutbesi'nde "Eskiden (Cahiliyet devrinden) kalma bütün kan davaları tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası da Abdülmuttalip oğlu Rebia'nın kan davasıdır" beyanları yer almaktadır.

Maide Suresi'nin 32. ayetinde Allah (cc), "Kim bir can karşılığı veya yeryüzünde bir fesat çıkarmasından dolayı olmaksızın bir canı öldürürse sanki bütün insanlığı katletmiş gibi olur. Kim de bir nefsi ihya ederse sanki bütün insanlığı ihya etmiş gibi olur" buyurmaktadır. Bu konuyla ilgili ayetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

"Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde temelli kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lanetlemiş ve büyük azap hazırlamıştır" (Nisa: 93).

"Mümin erkek ve kadınlara işlemedikleri ve yapmadıkları bir suçtan dolayı eziyet edip, işkence eyleyenler, hem bir bühtan suçu işlemiş ve hem de çok açık bir günah yükünü yüklenmiş olurlar" (Ahzab: 58).

İnsan hayatına bu derece kıymet veren bir dinin, insan öldürmeye müsaade ettiğini iddia etmek ancak İslam'a olan husumetten kaynaklanan bir iftira olabilir.

Günümüzde şöyle bir incelik de söz konusudur ki, dünyanın bazı bölgelerinde (Çeçenistan ve Filistin gibi) can, mal, namus emniyeti için mücadele eden Müslümanlar terörist olarak adlandırılmaktadır. Ancak gerçek şudur ki bu insanlara devlet eliyle terör uygulanmakta ve en tabii insanlık hakları tecavüze uğramaktadır. Bu uygulama bir devlet terörüdür. İslam "haksız yere cana kıymak" demek olan teröre asla hak tanımaz.

Bütün bu hakikatler ortadayken "İslamî terör" gibi mesnetsiz iddiaları tartışmanın manası yoktur. İslamiyet, hangi dine ve inanca mensup olursa olsun insanların can, mal ve namus emniyetini teminat altına almıştır.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.