HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

İsrail ateşkesi bitirdi

02.08.2001 00:00:00
İsrail üst üste düzenlediği sinsi saldırılarla ateşkesi bitirdi. İsrail önceki gün de Hamas üyelerinin kaldığını iddia ettiği apartmanı bombaladı. 2'si çocuk 8 kişinin öldüğü saldırının ardından Filistin halkı İsrail'e tepki gösterdi.

Batı Şeria'daki Nablus kentinde, Hamas örgütüne ait binaya İsrail'in önceki gün düzenlediği saldırıda ölen Filistinlilerin cenaze töreni için yaklaşık 100 bin kişi toplandı. Topluluk, intikam ve cihad sloganları attı.

100 bin kişilik topluluk, dükkanların kapalı olduğu kent sokaklarında Filistinlilerin cenazelerinin bulunduğu hastaneye yürüyor. El-Fetih örgütü lideri Hüseyin el Şeyh, ateşkes sürecinin sona erdiğini ilan ederek, İsrail topraklarında eylemler düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Filistinli El Fetih örgütü, önceki gün 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan İsrail saldırısına dün akşam cevap vermişti.

Ramallah yakınlarındaki Kiryat Sefer Yahudi yerleşim biriminin yakınlarında Filistinliler'in açtığı ateşte 5 Yahudi yerleşimci yaralanmış, Gazze yakınlarındaki Yahudi yerleşim birimlerine de gece boyunca 23 havan topu mermisi isabet etti.

İsrail askeri yetkilileri, saldırıda midesinden yaralanan bir kişinin durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Saldırının sorumluluğunu, Yaser Arafat'ın önderliğindeki El Fetih örgütüne bağlı 'El Aksa Şehit Tugayları' grubu üstlendi. Gruptan yapılan açıklamada, "Bu saldırıyı, İsrail'in Nablus'taki saldırısında ölenlerin öcünü almak için düzenledik" denildi.

Netzarim Yahudi yerleşim birimine giriş yapan bir askeri konvoya da, Filistin güvenlik güçleri tarafından ateş açıldı. El Halil kenti çevresinde de sabah saatlerinde, çatışmalar meydana geldi. Filistin mahallesinden açılan ateş, bir İsrail polisini yaraladı.

İsrail'in öncekigün Nablus'ta düzenlediği saldırıda 2'si çocuk 8 Filistinli öldürülmüştü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.