HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Japonya da Irak'a asker gönderiyor

20.10.2003 00:00:00
Japonya'nın, Irak'a asker göndermeye hazırlandığı bildirildi.

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi'nin üst düzey siyaset planlayıcısı Fukushiro Nukaga, Japon televizyonu NHK'da yayınlanan bir haber programa verdiği demeçte, Irak'ın güneydoğusunda alt yapının yeniden inşasına büyük bir gereksinim olduğunu belirterek, Japonya'nın asker göndererek bu operasyonda rol almak istediğini kaydetti.

Nukaga, Japonya'dan başlangıçta küçük bir ekibin gönderilerek bir operasyon üssü oluşturulacağını, ardından bölgeye daha fazla asker gönderileceğini belirtti, ancak Irak'a ne zaman ve ne kadar asker gönderileceği konusuna açıklık getirmedi.

Japonya'da çıkan Yomiuri gazetesiyse Japonya'nın aralık ayında Kuveyt'e 3 adet C-130 tipi askeri nakliye uçağıyla 150 asker göndererek, ABD yönetimindeki askeri kuvvete malzeme sevkıyatı yapacağını duyurdu. Gazete, 550 askerden oluşan ana grubunsa 2004 yılı başında bölgeye giderek, Iraklılarla ABD ve İngiliz askerlerine su, elektrik ve tıbbi malzeme sağlayacağını belirtti.

Haberde, nakliye görevinin ana amacının, başkent Bağdat ve Irak'ın güneyindeki Basra kentlerine havadan malzeme ikmali yapmak olduğu kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.