HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kaldığımız yerden devam edelim...

08.06.2001 00:00:00
Geçen hafta kaldığımız yerden konumuza devam edeceğiz, ama bu hafta da Yatağan Termik Santrali'nin kapatılması için yapılan propaganda hızla devam ettiği için değinmeden geçemeyeceğim. Sayın Muğla Valimiz bir TV kanalında ne kadar ısrarla söylemeye çalıştı ise de yine anlatamadığı kanaatindeyim. Daha öncede sorduğum sorunun cevabını kendileri spikere izah etmeye çalıştı. Tamam, çevre kirliliği olduğu doğrudur! Ama bu kirliliğin önlenmesi, milli bir değerin yok edilmesi ile değil tamir edilmesiyle olmalıdır. Çok kısa bir sürede disülfirzeryan bacasına yeni bir filtre takılacağı ve problemin çözüleceği devlet yetkililerince açıklanmıştır. Lütfen gaza gelmeyiniz. Evet, şimdi konu gaza gelmişken; kaldığımız yerden devam edelim. Evet efendim, ülkemizde konular herhalde nasıl olsa değiştiririniz diyerek, tam olarak incelenmeden çıkarılıyor. Bunu yeni çıkan doğalgaz yasasında da net olarak görüyoruz. Kanun; ithalatçı firma, taşıyıcı firma, toptan satıcı firma, dağıtıcı firma adı altında sisteme yeni tanımlar sokmaktadır. Ama görüyoruz ki toptan satıcı firmanın sistemde oluşması mümkün değildir. Neden; çünkü ithalatı yapan firmaya aynı zamanda dağıtım firmaları ile anlaşma yapma imkanı tanınmıştır. O zaman neden böyle bir tanıma ihtiyaç duyulmuştur. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi; kanun metninde ithal olduğu için. Tercümeden kaynaklanmıştır. İkincisi de; raha şimdiden ana satıcılar, alıcılar oluşturarak, fiyatı arttırmak karı katlamaktır. Hangisi olursa olsun, bize yazık olacaktır. Doğalgazın konforundan, hesaplılığından medet uman halkımız zere görecektir. Şuan devletin cebine giden karlar, yabancı sermayeli firmaları zengin edecektir. Kanunun belediyeleri ilgilendiren kısmını anlatırken, şu husus gözardı edilmemelidir. Sistemini doğalgaza dönüştüren evler, işyerleri, fabrikalar, bu sistemden vazgeçemezler, yada çok büyük masraflar ödemek zorunda kalırlar. Bu sebeble doğalgazın şatışının kontrolünün tamamının yabancılara bırakılması çok tehlikeli olacaktır. Fiyatın bugüne kadar olduğu gibi devlet tarafından, kamu haklarının korunması anlamında kontrolü muhakkak sağlanmalıdır.

Memleketimiz, elektriğini üretmek için yabancıya muhtaç olmaktan ithal enerji kaynakları kullanmaktan kurtarılmalıdır. Önümüzdeki hafta alternatif enerji kaynaklarına değineceğiz ve öneriler sunacağız.

Bu yukarda belirttiğimiz zararlara uğramamak için 10 Haziran'da Ankara Tandoğan'da yapılacak olan mitinge herkesi bekliyoruz. Tam Bağımsızlık Mitinginde Prof. Dr. Haydar Baş beyin açıklamalarını milletimiz için tam bir çıkış yolu olacaktır. Buluşmak dileği ile.
 
Fuat Şengül / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.