HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Kalpazanlar mor ışığı yanılttı

26.08.2001 00:00:00
Sivas'ta, değişik bankalara verilen ve 100 bin ile 1 milyon liralık banknotların üzerindeki resimler silindikten sonra, aynı kağıt üzerine 5 ile 10 milyon liralık banknotların kalıbının basıldığı 16 adet 5, 26 adet 10 milyon liralık, Merkez Bankası tarafından belirlenerek, ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Merkez Bankası Kayseri Şubesi'nin, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu ile ortaya çıkan olay, şu şekilde gelişti:

"Kalpazanlar, 100 bin ile 1 milyon liralık banknotların üzerindeki resimleri sildikten sonra, 5 ve 10 milyon liraların üzerindeki resmi aynı kağıt üzerine basıyorlar. Bu paralar, kağıtları aynı olduğu için bankalarda bulunan ve mor ışık olarak tanımlanan makinelerden geçiyor. Bankalar, bu paraları 500 milyon ile 1 milyar liralık paketler haline getirdikten sonra, üzerine bankanın şeridini yapıştırarak Merkez Bankası Kayseri Şubesi'ne götürüyor.

Sadece Merkez Bankası belirleyebiliyor

Bankalardan gelen tüm paralar, sadece Merkez Bankası'nda bulunduğu bildirilen makinelerde sayılıyor ve burada sahte olanlar belirlenebiliyor. Sivas'ta bulunan tüm bankalar, paraları merkez Bankası Kayseri Şubesi'ne götürüyor. Burada yapılan incelemelerde, sahte olduğu belirlenen ve üzerinde hangi bankanın şeridi varsa, o bankaya zimmet çıkartılıyor ve para tahsil ediliyor. Daha sonra da ilgililer hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuluyor.

Sivas'ta değişik banklarda çalışan, aralarında şube müdürünün de bulunduğu 42 kişi hakkında, sahte paraya ilişkin ilgili madde gereğince para cezası uygulandığı bildirildi. Görevi ihmali içeren bu ceza kapsamında görevlilerin 35,5 milyon lira ödedikleri kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.