HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kapıda döviz oyunu

20.10.2003 00:00:00
Hükümetin "stratejik ortak" diye uğruna tezkereler dizdiği ABD, işgal ettiği kapı komşumuz Irak'ta şimdi de "döviz kısıtlaması" oyununu sahneye koydu Bakan Tüzmen, İstanbul'da yapılan Dünya Serbest Bölgeler Birliği'nin (WEPZA) 25. Genel Kurulu dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, soruları yanıtladı. "Irak'tan döviz çıkışının 10 bin dolarla sınırlandırılması konusundaki gelişmelerin'' sorulması üzerine Tüzmen, bu konuda hem Birleşmiş Milletler (BM), hem ABD hükümeti, hem de Bağdat'taki geçici hükümet nezdinde çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.Kürşad Tüzmen, "bir ülkeden çıkan paraya limit konulduğu zaman karşı tarafa gönderilen malın karşılığını almanın çok zor olduğunu'' vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ayda 120 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Bunu 10 bin dolarlı paketlere böldüğünüz zaman, bunun geri getirilmesi, Türkiye'ye intikali son derece zor olur. Bu mesele ticareti yavaşlatır. Biz bu kararın ne Irak'taki halka, ne de bu ülkeyle ticaret yapan diğer ülkelere bir yararı olduğunu göremiyoruz. 'Bu, yanlış bir karardır. Düzeltilmesi gereken, tekrar gözden geçirilmesi gereken bir karardır' diye söyledik. Ve bunun önümüzdeki günlerde düzeleceğini umuyoruz.''
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.