HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Kıbrıs'ta ortayol arayışı

14.08.2001 00:00:00
Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun, çözüm taslağını Brüksel'de AB Komisyonu üyeleriyle birlikte gözden geçirerek, AB yetkililerinden, "bu taslağın Kıbrıs'ın AB üyeliğine engel olmayacağı" şeklinde görüş

aldığını belirtti.

Taslak çözüm önerisinin, haklar ve özgürlükler konusunda AB normlarından ciddi sapmaları öngörmesi ve egemenlik ile bölgelerin otonomisiyle ilgili temel yapılarda "konfederal standartlara teğet geçmesi" nedeniyle De Soto'nun AB yetkililerden görüş alma ihtiyacınıduyduğu kaydediliyor.

Haberde, BM'nin, Türk tarafından toprak, Rum tarafından ise yetki konularında geri adım atmasını isteyeceği ve tarafları mevcut tezlerini terketme konusunda iknaya çalışacağı belirtildi.

ABD'nin eski Atina Büyükelçisi Nicholas Burns'ün yeni görüşmelerde''her iki tarafın da taleplerinden bazılarını terketmeleri gerektiği"şeklindeki açıklamasına atıfta bulunulan haberde, hem Türk hem de Rum tarafının, BM'nin çalışmalarına endişe ve tedbirle yaklaştıkları kaydediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.