HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Kıbrıs'ta taviz yok

10.06.2001 00:00:00
Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, hiç kimsenin Kıbrıs üzerinde ham planlar yapmaması gerektiğini belirterek,Türkiye ve KKTC'nin taviz verecek durumda olmadığını vurguladı.

Devlet Bakanı Gürel, KKTC 25. Uluslararası Sanayi Fuarı'nın açılışını, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birlikte yaptı.

Gürel, açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuarın, KKTC'nin ve Kıbrıs Türk insanının kendi ayakları üzerinde durma ve üretme iradesinin somut bir gösterisi olduğunu kaydetti.

Konuşmasında ağırlıklı olarak Kıbrıs konusuna değinen Gürel, "Kıbrıs sorunun zor dönemden geçtiğinin yazılıp çizildiğini, kimilerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının ve rayından çıkartılan ve Kıbrıs Türkünü azınlık statüsünde Avrupa Birliği'nde eritme egzersizine dönüşen BM müzakere sürecini anımsatarak Türk tarafının köşeye sıkıştığını, Türkiye'nin şu veya bu kuruluş istiyor diye haklı davasından ödün vermeye zorlanacağını iddia ettiğini veya umduğunu" belirtti.

"Hiç kimse ham hayaller üzerinde hesap yapmasın, ne Türkiye, ne KKTC temel hak ve çıkarlarından ödün vermek niyetindedir" diyen Gürel, KKTC'nin varlığına, eşit egemenliğine, iki kesimliliğine, Türkiye'nin etkin garantisine ve KKTC ile özel ilişkisine yer vermeyen hiçbir sözde çözümün kabul edilmeyeceğini vurguladı. AB'nin, Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen Kıbrıs konusunda attığı hatalı adımlara her gün yenilerini eklediğini belirten Gürel, "Bugün karşımıza neredeyse kıyamet senaryosu gibi çıkartılan Güney Kıbrıs'ın AB üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda, asıl büyük zorluğu yaşayacak olan AB'nin kendisidir. Zira AB, o gün geldiğinde içinden çıkamaycağı ikilemle karşı karşıya kalacaktır. Ya Güney Kıbrıs'ı üyeliğe kabul ederek Kıbrıs'taki bölünmeyi, hem de kendi damgasını vurarak kalıcı hale getirecektir, ya da bu karardan vazgeçerek tüm birgenişleme sürecini Yunanistan'ın veto tehdidine açık hale getirecektir" dedi.

Rumlar anlaşma istemiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisinden, şehitler pahasına kurdukları devleti masa başında yok saymasının istendiğini belirterek, "Kendi adıma olsa, masada bir dakika oturmam" dedi.

Denktaş, 25. KKTC Uluslararası Sanayi Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, masaya halkı adına oturduğunu ifade ederek, kendi adına olsa masada bir dakika bile oturmayacağını söyledi.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in törende yaptığı konuşmanın, Kıbrıs davasının sağlam zeminde olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Denktaş, yıllardır katıldığı görüşmelerde, Rum tarafından bir insanlık işareti ve dostluk beklediğini ifade etti. KKTC'ye uygulanan ambargoların kaldırılmasını beklediğini, ancak tırnak kadar bir işaret görmediğini belirten Denktaş, Rumların, aksine meşru "Kıbrıs hükümeti" olarak Kıbrıs'a sahip çıkmaya çalıştığını ve Avrupa Birliği ile buna mühür vurmaya çalıştığını söyledi.

Denktaş, Rumların, Kıbrıs Türk ekonomisindeki kötü gidişi kullandığını ve "bunun için aralarındaki bazı hainleri kullanarak kaleyi içten fethetmeye çalıştığını" söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.