HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Kilise değil cami onaranlar da var

21.08.2001 00:00:00
Uzun bir zamandır neredeyse bir moda haline gelen kilise onarımları milli duyarlığı olan vatandaşların dikkatlerinden kaçmıyor. Dinlerarası Diyalog çalışmalarının yoğunlaşmasından sonra büyük hız verilen Anadolu topraklarındaki yıkılmaya yüz tutmuş kiliselerin onarımları haber ajanslarında, gazete ve televizyonlarda önemli haber kategorisinde halkımıza duyuruluyor.

Bir tarafta dinî propagandaya dönüşen bu onarımların yanında ilgi bekleyen Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en değerli örnekleri boynunu bükmüş gerçek sahiplerini bekliyor.

DUYARLI VATANDAŞLAR DA VAR

Bu duyarlığa sahip vatandaşlardan biri işadamı Mehmet Ulutaş.

Kayseri'de, yıkılma tehlikesi bulunduğu için ibadete kapatılan 725 yıllık Hatıroğlu Camii, işadamı Mehmet Ulutaş tarafından restore ettiriliyor.

Selçuklular döneminde, Şerafettin Hatıroğlu tarafından 1276 yılında, Tacettinveli Mahallesi'ne yaptırılan Hatıroğlu Camii yıkılma tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nce bir süre önce ibadete kapatıldı.

Kayseri Müftüsü yaptığı açıklamada, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşan tarihi caminin ibadete kapatılmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, caminin restorasyonu için Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne başvurduklarını kaydetti.

Vakıf yetkililerinin konuya hassasiyet göstererek, caminin restorasyonu için gerekli yasal işlemleri kısa sürede tamamladıklarını anlatan müftü, şunları söyledi:

"Hatıroğlu Camii, dış duvarlarında ve kubbesinde oluşan çatlaklar nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün izniyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, camide gerekli incelemeleri yaparak, caminin restore edilmesi yönünde karar aldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün hazırda ödeneği olmadığı için, restorasyon harcamalarını karşılayacak birinin ortaya çıkması çağrısında bulunduk. İşadamı Mehmet Ulutaş, bu çağrımıza cevap vererek, masrafları üstleneceğine söz verdi."

"YIKILIP, YENİSİ YAPILSIN"

Cami çevresindeki bazı vatandaşların, "bu cami çürümüş.Yıkılıp, yerine yenisi yapılsın. Tamiriyle boş yere uğraşmayın" şeklinde serzenişte bulunduklarını duyduğunu ifade eden Kayseri Müftüsü, caminin, yapılan restorasyonla birlikte, daha uzun yıllar ayakta kalmasının sağlanacağını söyledi.

Hatıroğlu Camisi'nin 80 milyar lira harcanarak, 3-4 ay içinde tamamlanıp ibadete açılacağı bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.