HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Koalisyon yine açık vermedi

24.05.2001 00:00:00
Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'ın hazırladığı 'Beyaz Enerji' iddanamesinde hakkında çeşitli iddialar sıralanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Yüce Divan'da yargılanma tehlikesini 'koalisyon ortakları arasındaki ölümüne dayanışma' sayesinde bir kez daha atlattı. TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün yapılan ve bir hayli sert tartışmalara yol açan görüşmeler sonrasında yapılan oylamaya 430 milletvekili katıldı. 259 milletvekili ret oyu verirken, 167'si de kabul oyu verdi. Böylelikle Beyaz Enerji Operasyonu ile ilgili olarak Fazilet Partisi tarafından Ersümer hakkında verilen soruşturma önergesi reddedilmiş oldu.

Ortaklardan 22 fire

TBMM Tutanak Müdürlüğü verilerine göre, oylamada, DSP'li iki üye çekimser kaldı, iki de mükerrer oy kullanıldı. 347 milletvekiline sahip iktidar gruplarından 22 kişinin "kabul" oyu verdiği belirlendi. İktidar partilerinden 61 milletvekili ise oylamaya katılmadı. TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Birleşim'i yöneten Meclis Başkanvekili Nejat Arseven de Anayasa gereğince oy kullanamadı. Soruşturma önergesine ilişkin oylamaya DSP'den 23 milletvekili katılmazken, 16 kişi "kabul" oyu verdi.

MHP'den 5 fire

Soruşturma önergesine ilişkin oylamaya MHP'den 30 milletvekili katılmadı. MHP'den Hakkı Duran (Çankırı), Sadık Yakut (Kayseri), Edip Özbaş (Kahramanmaraş), Mehmet Ceylan (Sivas) ve Sadi Somuncuoğlu (Aksaray) "kabul" oyu kullandılar.

ANAP'tan da fire vardı

ANAP'ta ise önergenin oylamasında Mehmet Fuat Fırat (İstanbul) "kabul" oyu kullandı. Celal Esin (Ağrı), Ertuğrul Yalçınbayır (Bursa), Nurettin Dilek (Diyarbakır), Sebgetullah Seydaoğlu (Diyarbakır), Mehmet Ali İrtemçelik (İstanbul), Salih Yıldırım (Şırnak) ve Ali Güner (Iğdır) oylamaya katılmadılar. Hakkında soruşturma önergesi verilen Cumhur Ersümer (Çanakkale) ise Genel Kurul Salonu'nda bulunmasına karşın oy vermedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.