HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Kocaeli Üniversitesi yeniden yapılanıyor

21.08.2001 00:00:00
Kocaeli Üniversitesi, Marmara depreminden sonra başlatılan yeniden yapılanma çalışmalarını sürdürüyor.

Kentin çeşitli bölgelerinde toplam 650 bin metrekare alana sahip 3 yerleşkede 22 bin öğrencinin okuduğu üniversitenin fiziki yapısı, 17 Ağustos sabahı tamamen yok oldu.

Fay hattında yer alan 35 bin metrekare alandaki Arslanbey Yerleşkesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne ait binalar yıkıldı. Aynı yerleşkedeki medikososyal binası, 2 bin 500 kişilik spor salonu, 350 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunun yanı sıra yapılmakta olan diğer binalar da kullanılamaz hale geldi.

İzmit Merkez Yerleşkesi'ndeki Mühendislik, Fen-Edebiyat ve Teknik Eğitim Fakülteleri hasar görürken, Derince'deki Tıp Fakültesi ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi binaları kullanılamaz duruma geldi. Hereke Yerleşkesi ile Derbent, Gölcük, İhsaniye, İzmit, Karamürsel, Kandıra, Köseköy ve Kullar'daki yüksekokul binaları da değişik derecelerde hasar gördü.

Eğitim yapılarının yüzde 75'ini yitiren Kocaeli Üniversitesi'nin, deprem nedeniyle bina ve donanım kaybının toplam değeri 20 trilyon lira civarında oldu.

Hizmet sürüyor

Kocaeli Üniversitesi, fiziki yapısının tamamen tahrip olmasına karşın, sosyal ve yaşamsal işlevini yerine getirmenin de uğraşını verdi.

Derince İlçesi'ndeki Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 8 katlı betonarme binası kullanılamaz hale gelince, personelin çabasıyla boşaltılan hastaneden çıkarılan hastaların tedavisine, bahçede devam edildi.

Hasar görmeyen 2 prefabrik yapı 30 yataklı bir gözlem ve tedavi birimine dönüştürülerek, 60 doktor, 75 hemşire ve personelle ilkyardımhizmeti ve acil tedaviler yapıldı.

Anestezi sistemleri ve basınçlı oksijen gibi donanımlara sahip ameliyathane ortamları oluşturulamadığı için, acil durumdaki hasta ve yaralılar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait helikopterlerle İstanbul'a sevk edildi. Depremin ardından yeniden yapılanma sürecine giren üniversite, bugünkü eğitimini 9 fakültesi, 2 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüsü ile 14 ayrı yerleşkede sürdürüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.