HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kulluk şuuru ve toplum

29.05.2021 00:00:00
'Kulluk şuuru ve toplum' seslendirme dosyası:
Prof. Dr. Haydar Baş'ın 25.05.2001 tarihli yazısıdır.

Uzun zamandan beri fert ve topluma ait problemlerden bahisle, bunların hukuki, siyasi, ekonomik vs. gibi meselelerden kaynaklandığı ifade etmeye çalıştık. Bilerek ya da bilmeyerek bütün bu problemlerin kulluk merkezine endeksli olduğunu ise ifade etmeyi ihmal ettik. Anlatılan problemler fazlasıyla mevcuttur. Bu hastalıkların fert ve toplum bazında ortaya çıkışının asıl sebebi, fert ve toplum olarak Allah'a vereceğimiz hesap inancının zayıflamasıdır.


O halde toplumu imar edip, yeniden yapılandırmak için, zerre nispetinde hayrın mükafata, zerre nispetinde şerrinden cezaya sebep olacağını toplumun bütün bireylerine aşılamamız lazım gelir ki, o zaman yaptığımız bütün işlerin tamamı ibadet nev'inden olur. Bu olmayınca haksızlıklar, hırsızlıklar, yolsuzluklar, yalanlar ve yanlışlar iş hayatımıza hakim olan meslekler olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Bu durumda herkes arkadaşlarından, komşusundan, dostundan, kendisini idare edenden hatta ailesinden ve çocuklarından şikayetçi oluyor. İyi bilelim ki bu dertlerin devası Allah'a hesap verme inancının ve de "beni her zaman kontrol ve murakabe edene mutlaka hesap vereceğim, huzuruna çıkacağım" akaidinin tam olarak hayatımıza geçmesine bağlıdır.
 
Şimdi hep beraber, adı kulluk olan bu projenin üzerinde düşünelim. Konuşalım ve çözümler üretelim. O zaman bilelim ki her an bizimle olan Allah ile biz de beraber olacağız.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.