HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Mahalli idareler yeniden Meclis'te

02.08.2001 00:00:00
Tasarı, mahalli idalerin görev ve yetkilerine genişleten, gelirlerinde de önemli artışlar sağlayan düzenlemeler getiriyor. Bunlar arasında belediye harçlarının yüz katına kadar artırılması da var.

Yeni mahalli idareler yasa tasarısı, bakanların imzasından geçerek Meclis'e gönderildi. tasarının getirdiği yenilikler şöyle:

Yetki paylaşımı:

Tasarıyla, merkezi idare ve yerel yönetimlerin görev ve yetkileri kesin çizgilerle ayrıldı. Buna göre, kanunlardaki sınırlamalar çerçevesinde mahalli idareler sağlık, eğitim, sosyal yardım, gençlik ve spor, kültür, turizm, tarım, orman, ağaçlandırma, çevre, bayındırlık, ulaştırma ve ticaret alanlarında mahalli ya da müşterek hizmetlerde bulunabilecek.

Gelir artırıcı düzenlemeler:

Genel bütçeden belediyelere dağıtılan yüzde 6'lık pay yüzde 8'e çıkarılacak,

Büyükşehir dışındaki belediyelere illerde toplanan verginin yüzde beşi dağıtılacak,

Haberleşme vergisi oranı yüzde birden ikiye çıkaracak, 900'lü hatlar ve özel mesaj servisleri de haberleşme vergisi kapsamına alınacak,

Doğalgaz, elektrik ve havagazı tüketim vergisi kapsamına alınacak,

Belediye harçları 100 katına kadar artırılacak,

Motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 25'i belediyelere dağıtılacak,

Yangın sigorta vergisi tahsilatı büyükşehir belediyelerine bırakılacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.