HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Muhabbetin kantarı fedakarlık ve kurban

22.07.2021 00:00:00
'Muhabbetin kantarı fedakarlık ve kurban' seslendirme dosyası:
Hayırlı Bayramlar. Bayram sabahları bir neşe, bir mutluluk, sevdiklerimizle, buluşma günleri. Özlemlerin giderildiği, kucaklaşmaların, dostların buluştuğu günler. Sevinçlerin, ikramların paylaşıldıkça çoğaldığı günler. Geçen bayramlarda yanımızda olanların bu bayramda yanımızda olmadıklarını gördüğümüz, hüzünlendiğimiz günler. Hakka yürüyen Canlarımızın, dostlarımızın, yakınlarımızın hasretini en çok çektiğimiz günler. Bizlere bayramları bayram yapan, kaç yaşında olsak da yanlarında çocuk olduğumuz çocuk sevinciyle bayramları idrak ettiğimiz cennet yüzlü, Haydar duruşlu, Hüseyin nefesli, Hasan bakışlı, Fatıma anam şefkatli olan Hocamızı en çok aradığımız, en çok özlediğimiz günler. Mekânı nur denizi olsun.
   Allah tüm geçmişimize rahmet etsin. Ehli Beyte komşu eylesin. Ölüm de, dünya hayatı gibi var ve gerçek. Bunun şuuru ile diyoruz ki her şeye rağmen hayat devam ediyor. Çocukların cıvıltıları, gülümsemeleri, harçlık istemeleri, giydiği bayramlıklarla bizi hayata döndürüyorlar. Bize yaşama sevinci veriyorlar, çocukluğumuza taşıyorlar ve çocuklarla beraber biz de çocukluğumuza dönüyor o günleri hatırlayıp, yaşıyoruz. Onların sevinçlerine, mutluluklarına ortak oluyoruz, onların sayesinde Bayramın safiyetini, rahmetini hissediyoruz. Bizde bir zamanlar çocuk olduğumuzu hatırlıyoruz. Bayramı onların tertemiz gönüllerine, pırıl pırıl yüzlerine sığınarak, büyüklerimizin ellerindeki o hakkın muhabbet kokusunu, dualarını ve rızalarını alarak kutluyoruz. Bayramınız Kutlu olsun.
Kurban bayramı, Allaha kulluğumuzu fedakârlığımızla ispat ettiğimiz günün adıdır.  Fedakârlığımız nispetinde Cenabı hakka dost olabilme bayramıdır.  Kulunun yapmış olduğu fedakârlık neticesinde Cenabı Hakkın kuluna ihsanlarda, ikramlarda bulunmasıdır, Kurban.
 Mal ve candan yapılan fedakârlıkla kesilen kurbanlar ALLAHA yaklaşmaya büyük bir vesiledir. Allaha yakınlaşmaya vesiledir Kurban.
 Hicretin ikinci senesinde, Şartları müsait olan Müslümanlara vacip olarak emredildi.
Bize kurban Bayramı Halil İbrahim (a.s) hatırasıdır. Onun fedakârlığını hatırlatıyor. Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'le başından geçen hikmetlerle dolu imtihanındaki Allah ile dostluğunun sonucunda, İsmail (as) neslinden gelen Rahmetenlil Âlemin olan Resûlullâhın ümmetine, Ümmeti Muhammed'e lütfedilmiş bir bayramdır Kurban.
Bir dostun mükâfatıdır Kurban.
Halil İbrahim'i, Ebul Enbiya makamına erdirendir kurban. Yani Peygamberler babası olmasına neden olan fedakârlığın mükâfatıdır Kurban.
Halil İbrahim (as) dan İshak ve İsmail (as) dünyaya geliyor. İshak ( as. ) Yoluyla beni İsrail geliyor, İsmail (as.) neslinden de fahri kâinat olan Resûlullâh efendimiz teşrif buyuruyor. Burada Halil İbrahim (as)' ın Allah ile dostluğunun bir neticesinde verilen bir mükâfattır Kurban.
İsmail (as.) daha o çocuk yaşlarında göstermiş olduğu teslimiyet neticesinde imtihanı kazanıp mükâfat olarak Peygamberlik verilmesinin sebebidir, Kurban.
 İsmail (as)'a Allah'ın daha nice mükâfatları var:  mesela İsmail (as) Kabenin inşasında babasıyla birlikte çalışacak. Ayrıca Resûlullâh, İsmail (as) soyundan gelecek. Sonra Resûlullâh şöyle buyuracak ,"ben iki kurbanlığın oğluyum". Kurban olmak için hakka teslim olan İsmail (as)'a Allah'ın ihsanlarıdır bunlar.  İhsanın kapısıdır Kurban
Hakkın razı olduğu fedakârlıklar, sayısız ihsanların verilmesine neden oluyor. Biz Halil İbrahim (as) ve İsmail (as) hayatlarında bunu görüyoruz.
 Yani Cenabı Hakla dostluk iklimine girebilmek için kurban kesmek gerekiyor. Çünkü Allah böyle istiyor. Fedakârlık istiyor. Canımızla, malımızla bütün imkânlarımızla fedakârlık yapmamızı istiyor.
Rabbimiz, bu sahip olunan imkânlardan yapılacak fedakârlıklarla yüce dostluğuna ulaşmamız arzu ediyor. Dostluğun ispatıdır kurban.
Cenabı Hakkı ne kadar seviyoruz? Bu sorunun cevabını yine Rabbimiz veriyor. Sevdiklerinizden vermedikçe, o fedakârlıklarda bulunmadıkça cenabı hakka yaklaşamazsınız buyuruluyor.(Al-i İmran 92) Cenabı Hak dostluk için fedakârlık istiyor.
Dostluğun bir bedeli var mı?  Var. Nedir o? tabi ki Fedakârlık. Fedakârlığın ispatıdır kurban.
Rabbimiz bu imtihan dünyasında her şeyi insanın emrine amade kıldı. Allah insanoğluna karşı göstermiş olduğu bu cömertlikle aslında insanı ne kadar çok da sevdiğini de gösteriyor. Yeryüzünde yaratılan her şey insanın emrinde, ağaç meyve verir kendisi yiyemez insanoğlu yer, İnek süt verir kendisi içemez insanoğlu içer. Koyun, yününü, sütünü, etini verir insanoğluna kendisi bunlardan yararlanamaz. Koca koca hayvanları altı yedi yaşındaki bir çocuk sürebiliyor. Yani kısaca Rabbimiz Yerde ve gökte ne varsa insanoğlunun emrine amade kılmıştır. Muhakkak ki bunda düşünen bir kavim için ayetler var. (Casiye,45/13)
  Bu kadar ihsana karşılık Cenabı hak bir teşekkür istiyor. Bu teşekkürde de bir fedakârlık olacak. Bu fedakârlığı yapa bilmek içinde dünyanın menfaatlerinden kontrolünden ne kadar kendimizi çekebilirsek nefsi Hakka o kadar yaklaştırırız. Bu yaklaşmada en iyi vesilelerden biri de Kurban Kesme ibadetidir. Şükrün ifasıdır Kurban.
İşte cenabı hak biz kullarına olan bu merhameti, şefkati ve verdiği bütün nimetlerine karşılık bizden bir fedakârlık istiyor. Kesilen kurbanlar bu fedakârlığın ispatı oluyor. Muhabbetin kantarı fedakârlıktır. Sevdiklerinizden infak etmedikçe, Sevdiklerinizden vermedikçe, o fedakârlıklarda bulunmadıkça cenabı hakka yaklaşamazsınız buyuruluyor. (Al-i İmran 92)  Kişi sevdiği ile beraberdir. Allah, Resulü ve Ehli Beytle birlikte olmanın yolu onların Murad ettikleri gibi bir hayat yaşamaktır. Fedakârlıklarımız ve cömertliklerimiz hem kendimizi hem de içinde yaşadığımız toplumları diriltir. Hz. Ali zenginler israf ettikçe toplumda insanlar aç kalır, buyuruyor. İsraf vicdanları kurutuyor. Vicdanları dirilten, rıza kapısına taşıyan bineğin adıdır kurban.
İşte Kurban, Müminlerin nefislerinin bütün muhalefetine rağmen, Vicdanları kurumayan insanların hak için, Allah'ın rızası için, teşekkür için, şükür için, hakkın hoşnutluğunu kazanmak için malından canından, sevdiği şeylerden fedakârlık yapa bilenlerin bayramıdır. Sıratta geçerken Salih kulların burağıdır Kurban.
Kurban kesenlerin kurbanlarını Rabbim kabul etsin. Kesme kudretine sahip olamayanlara da Rabbim en kısa zamanda hem kurban kesme ibadetini hem de diğer hem bedeni hem de mali olan ibadetleri yapmayı tüm kardeşlerimize nasip etsin. Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Hayırlı Bayramlar.
 
                                                                                                                                    

 
Ergül Güner / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.