HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ömür boyu ekmek yasak

24.07.2001 00:00:00
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde 3 haftadan bu yana "çölyak" teşhisiyle tedavi gören 16 aylık Serdar Erzik'in, ömür boyu buğday, arpa, çavdar ve yulaflı gıdalar yiyemeyeceği belirtildi.

EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Aydoğdu, yaptığı açıklamada, minik bebekteki rahatsızlığın, 6 aylıkken buğday proteini içeren gıdaların verilmeye başlanmasıyla ortaya çıktığını belirterek, 6 aylıktan bu yana ishal ve kilo alamama şikayetiyle Uşak'ta tedavi gören bebeğe "çölyak" teşhisi koyduklarını söyledi. Bebeğin halen damardan beslendiğini ifade eden Aydoğdu, bebeğin uzun süreli ishal nedeniyle çok zayıf düştüğünü anlatarak, şöyle dedi:"Uyguladığımız diyet tedavisi ile kısa sürede kendisini toparlayacak. Ancak yaşamı boyunca buğday, arpa, çavdar ve yulaflı gıdalardan uzak durmak zorunda. Bu besinlerin yerine mısır ve pirinç yiyebilecek. Bunun dışında sebze, meyve ve baklagiller de yiyebilecek." "Çölyak"lı hastaların zamanında tanı konulamaması nedeniyle kaybedildiğine dikkati çeken Aydoğdu, şu bilgiyi verdi:

"Çölyak, sadece diyetle, sağlıklı yaşanabilen bir hastalık. Tanı konmadan önce hastaların hayatını tehdit eden bu hastalık, doğru tanı konduktan sonra yaşam biçimi haline geliyor. Bebeklik döneminde kronikishal, kilo alamama, okul çağındaki çocuklarda boy kısalığı, adet görememe, kabızlık, eklem ağrıları, yetişkinlerde de kemik erimesi, çeşitli diş bozuklukları, tekrarlayan düşükler bu hastalığın başlıca belirtilerdir." Kliniklerinde halen 70 dolayında hastanın "çölyak" teşhisiyle takip edildiğini bildiren Aydoğdu, "Batı'da 100-500 kişide bir görülen bu hastalık, ülkemizde 300-500 kişide bir görülüyor" dedi. Bu tür hastaların buğdaydan yapılan ekmekten uzak durması gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, "Bebeğimizin annesine saf mısır unundan ekmek yapmasını öğretiyoruz. Evde kendisi hazırlayacak" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.