HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Onlar artık nostalji...

19.11.2001 00:00:00
İstanbul'da süs balığı ve kafes kuşu satıcılarının merkezi olarak bilinen Mısır Çarşısı'nın yanındaki pazar esnafı, ekonomik kriz nedeniyle müşterisiz günler geçiriyor. Pazar esnafından süs balığı satıcısı Süleyman Can, ekonomik krizden dolayı satışlarının neredeyse "durma noktasına" geldiğini ifade ederek, "Eskiden günde 5-6 adet akvaryum satardık. Şimdi 1 aydabu kadar satamıyoruz" dedi.

Hiç rağbet yok

İthal edilen ve pahalı olan süs balığı türlerine hemen hiç rağbet olmadığını anlatan Can, şunları söyledi:

"500 bin liradan başlayıp 40-50 dolara kadar, hatta bazı özel türlerde daha da pahalı olan balıklar var. Biz de artık ithallerden çok yerli olarak üretilen ve nispeten ucuz olan balıkları bulunduruyoruz. Zaten az sayıda kalan müşterilerimiz de, artık 500 bin liralık balıktan alırken bile '3 tane alsam 1 milyon lira olmaz mı?' diye soruyor."

Bazı semtlerdeki şubelerini kapatmak zorunda kaldıklarını belirtenCan, "Ailece bu işi yapıyoruz. Pazardaki işyerimizi kapatmamak için direniyoruz" şeklinde konuştu. Küçük boy bir akvaryumun 60-70 milyon liraya satıldığını ifade eden Süleyman Can, ısıtıcısı, motoru, bitki ve süsleri ile ucuzlarından birkaç çift balık da konulunca maliyetin 100-150 milyon liraya çıktığını, bu fiyatın ise artık insanlara yüksek geldiğini kaydetti.

İlk feda edilen hobiler

Süs balıkları ve kafes kuşları satılan pazarda dükkanı olan İsmet Demir de, müşterilerinin artık kafes kuşu ve akvaryum balığı besleme alışkanlıklarını terk ettiğini anlatarak, "İnsanların ilk feda ettikleri şey bu tür hobileri oluyor" dedi. Pazardaki diğer "pet shop"ların sahipleri de, tanesi 7-7.5 milyon lira olan muhabbet kuşlarından 30-35 milyon liraya satılan cennet papağanlarına ve ötücü türlere kadar hemen hiçbir kafes kuşuna da rağbet kalmadığını söylediler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.