HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Ramazan'ı fırsat bilmek

17.04.2021 00:00:00
'Ramazan'ı fırsat bilmek' seslendirme dosyası:

Af ve mağfiret kapılarının ardına kadar açık olduğu Mübarek Ramazan günlerinin manevî iklimini yaşamaktayız. Bu mübarek ayda yerine getirdiğimiz oruç ibadeti nefislerimizi tezkiye etmenin yanında, düşkünün, açın ve yoksulun halini anlamamız içinde güzel bir vesiledir. Bu sebepten olacak ki dinimizde zekât ve sadakanın Ramazan ayı içinde verilmesi teşvik edilmiştir.

Bilindiği gibi İslâm'ın beş şartından biri olan zekât, büyük bir ibadettir. Allah-ü Teala, "Namazı kılın ve zekâtı verin" (Bakara: 110) buyurmuştur. Bu ayetten anlaşıldığı üzere zekât, namaz derecesinde öneme haizdir. Hür ve zengin olan her müslümana farz olan zekât, ödeme hususunda çabuk davranılması ve zekâtın Ramazan ayı içinde dağıtılması da efdaldir. Zira Muharrem, Ramazan-ı Şerif gibi hürmet edilen ayların seçilmesi, zekât ibadetinin ecir ve mükâfatının da çoğalmasına vesile olur.

Peygamber Efendimiz, Ramazan ayında eline geçeni dağıtırdı. Ashab-ı Kiram'ın ifadesiyle bu hususta "bir yel gibi"ydi. Peygamberimiz aynı zamanda fakirin incinmemesi için verilen sadakanın gizli tutulmasını teşvik etmiş ve "üç şey iyilik hazinelerindendir. Bunlardan birisi de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur.

Sadaka, zekât, hâyır, hasenat vb. ibadetleri usullerine riayet ederek, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in içinde yerine getirmeye gayret etmeli; aynı zamanda zekât ve sadakanın cimrilikten temizlenmek ve Allah'ın rızasını kazanmak için birer vesile olduğunu iyi bilmeliyiz.

 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.