HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Rusya'da rehine krizi

01.08.2001 00:00:00
Rusya'nın güneyindeki Stavropol kenti yakınlarında dün yerel saatle 07.00'de (TSİ 06.00) bir otobüste bulunan 41 kişiyi rehin alan silahlı iki kişi, daha sonra biri yaralı olmak üzere altı rehineyi serbest bıraktı. Silahlı eylemcilerin, eylemi, bir uçak kaçırma olayından dolayı tutuklu bulunan 5 Çeçen'in salıverilmesi talebiyle gerçekleştirdiği bildirildi. Bu arada Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov yönetimi, rehin alma eylemini kınadı.

Stavropol kenti Savcılığı, otobüste rehin tutulan kişileri kurtarmak için operasyon yapıldığını söylerken, polis kaynakları bunu doğrulamadı. RIA haber ajansı ise Stavropol polisinin, "operasyonu doğrulamadığını ve görüşmelerin sürdüğünü" açıkladığını duyurdu.

Stavropol kentinden bir polis sözcüsü, silahlı kişilerin, havaalanı bulunan Mineralnye Vody kasabasına gitmelerine izin verilmesi talebinde bulunduğunu ve bu iznin verildiğini söyledi.

Eylemciler, 1994'teki bir uçak kaçırma olayından dolayı hapiste bulunan 5 Çeçen'in salıverilmesini istiyorlar.

Stavropol kenti, Rus ordusunun Çeçenistan'da Çeçen savaşçılarla mücadele ettiği Kuzey Kafkasya sınırında bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Mihail Kasyanov'a, ülkenin güneyinde silahlı kişilerin otobüs kaçırmasıyla ilgili bilgi verildiği bildirildi. Devlet Başkanlığı sözcüsü Alexei Gromov, Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde eski Sovyet devletleri zirvesine hazırlanan Putin'in rehine eylemini izlediğini söyledi. İnterfaks haber ajansı, güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, eylemcilerin hükümetle doğrudan iletişime geçmeyi istediklerini duyurdu.

Rus ajanları, özel Alfa birimi yetkilileri ve güvenlik uzmanlarının eylemcilerle görüştüklerini de bildirdi. Polisin, Stavropol ve Mineralnye Vody kenti arasındaki yolu kamyonlarla kapatarak, eylemciler ve rehinelerin bulunduğu otobüsün hareket etmesini engellediği kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.