HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sezer 'olağanüstü hal ilan' etsin!

26.09.2001 00:00:00
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den, Anayasa'daki yetkisini kullanarak ekonomide olağanüstü hal ilan etmesini istediğini bildirdi.

Çiller, bazı parti yöneticileriyle birlikte Ankara Şoförler Odası'nı ziyaret etti. Tansu Çiller, burada yaptığı konuşmada, "Milletin aşı ve işinin" hükümetin öncelikli meselesi haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Dünyada ortaya çıkan krizden en fazla Türkiye'nin etkileneceğini, çünkü Türkiye'nin bu krize "Hastalıklı bir durumda yakalandığını" kaydeden Çiller, dünyada petrol ve doların değer kaybederken Türkiye'de arttığını, bunun ülkede yönetimin bulunmamasından kaynaklandığını söyledi.

Sezer yetkilerini kullanmalı

Türk lirasına ancak ihraç edilebilir malların üretiminin teşvikiyle değer kazandırılabileceğini anlatan Çiller, bir yılda 28 milyar dolar dış borç ödemesi olan bir ülkede döviz fiyatının düşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Çiller, Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanı'nın ekonomide olağanüstü hal ilan etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu hükümetten bir an önce kurtulma gereği var. Sayın Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ettim, Anayasa'nın kendisine verdiği yetkileri mutlaka kullanmalı. Böyle bir ortamda, direksiyonda şoför olmadan, Türkiye bu dönemi geçemez. Ne ekonomi de, ne dış politikada, ne de dünyanın terörle yaptığı mücadelede Türkiye bir büyük devlet olma yoluna giremez."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.