HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Sezer'in tuhaf ayrımcılığı

20.10.2003 00:00:00
Ateş topunun merkezinde yer alan Türkiye, iç dinamikleri gereği sakin bir görüntü vermesi gerekirken, devletin en tepesinden geriliyor. Ve bu gerginliği Anayasa Mahkemesi başkanlığı yapmış, Çankaya'daki görevi süresince genelde hukuku öne çıkarmış ve bu yüzden takdir toplamış Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer çıkartıyor.

Sürecin adı konmuş... Çankaya'nın "başörtüsü vetosu"... Başörtüsü Türk halkının yüzde 70'inin taktığı bir örtü. Sezer, bu tavrıyla Türk milletinin en az yüzde 70'ini karşısına alıyor. Baskıdan bunalan kitleler de buna ilave edilince, Türk milletinin yüzde 90'ı Sezer'in bu anlamsız kıstasına isyan ediyordur herhalde. Bu kısıtlamayı herhalde Kemal Gürüz, Vural Savaş, Yekta Güngör Özden ve Kemal Alemdaroğlu gibi CHP'nin bile antipati ile yaklaştığı kişiler alkışlıyordur. Nitekim saydığım zevat da, yasakçı!

Önce haberi özetle hatırlatalım:

"Sezer Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde vereceği resepsiyon için, başörtüsünü engelleyecek davetiye yöntemini benimsedi. Sezer, TBMM Başkanı, Başbakan ve AKP'nin erkek milletvekillerine "eşsiz", AKP'li kadın milletvekilleri ile CHP milletvekilleri ve askerlere ise eşli davetiye gönderdi."

Bayan milletvekillerine de aynı davetiye!

Bu zamana kadar Köşk'te verilen resepsiyona başörtülü konuklar da alınıyordu. Sezer'in tavrına ilişkin olarak da, "Cumhuriyete yakışır tablo sergilenmesi için alınan özel önlem" yorumu yapılıyor. Halkın yüzde 90'ını dışarıda bırakan bir Cumhuriyet! Nasıl bir Cumhuriyet oluyorsa!

AKP'li milletvekilleri arasında bayan milletvekilleri de var. Acaba onlara nasıl davetiye gönderilmiş, şahsen merak ediyorum! Yani onların da 'eş'siz gelmeleri mi istenmiş? Maalesef öyle... Ancak bayan milletvekilleri eşleriyle resepsiyona katılacak.

AKP grubu iki parça

Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, "Bu ayrımcılık Cumhurbaşkanı'na yakışmıyor. Eşime hakaret eden birinin verdiği resepsiyona katılmayacağım" derken, AKP Adana Milletvekili Abdullah Çalışkan, "Cumhuriyetin 80. yılında, 21. yüzyılda böyle bir ayrımcılık yapılması akıllara durgunluk veriyor" diye konuşmuş. AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu da, "Hukuku her şeyin üzerinde tutan Cumhurbaşkanı'nın böyle bir ayrım yaptığına inanmıyorum" şeklinde görüşlerini dile getirmiş...

Çok sayıda AKP'li protesto için resepsiyona gitmeyecek. CHP'li olduğu dönemde Köşk'e eşiyle davet edilen AKP'li Cemal Kaya ise, "Yine eşimle gideceğim" diyor. Ankara Milletvekili Reha Denemeç, "Ev sahibi Cumhurbaşkanı. Nasıl isterse öyle davet eder. Eşimin başı açık. Ama eşim davet edilmediyse bu davete Cumhurbaşkanı da olsa gitmem. Bu ayrımcılıktır" diye görüşlerini özetliyor. Afyon Milletvekili Reyyan Balandı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ise, eşiyle katılacağını söylüyorlar.

İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun bakışı farklı: "Bu tavrı doğru bulmuyorum. Milletvekilleri zaten durumu takdir ederler, güçlük çıkarmazlar."

Görüldüğü gibi AKP grubu, böylesine açık bir ayrımcılık konusunda bile yek vücut olamamış. Oysa yapılması gereken açık: Ayrımcılık yapan bir kişinin davetine icap etmemek...


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.