HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Sırbistan iflasın eşiğinde

04.07.2001 00:00:00
Avusturya'nın Salzburg kentindeki Avrupa Ekonomi Zirvesi'ne katılan Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç, "ülkesinin iflasın eşiğinde olduğunu" söyledi.

Avusturya radyosuna demeç veren Zoran Cinciç, 10 yıllık bir izolasyondan sonra Sırbistan'ın iflasın eşiğine geldiğini, ülkenin geleceğinin yabancı sermayenin kısa sürede gelmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Balkanlar'da istikrarın şu anda çok önemli olduğunu anlatan Zoran Cingiç, "Tüm Balkanlar'ın sağlıklı bir ekonomiye kavuşabilmeleri için yardıma ihtiyacı var. Avrupa sadece krizlerin hesabını ödüyor. Şimdi ise siyasi ve ekonomik istikrara yatırım yapma zamanı" diye konuştu.

Yugoslavya'nın Federal yapısını ortadan kaldırmanın, Kosova sorununun çözümünü çıkmaza sokacağını ve bölgede istikrarsızlığa neden olacağını belirten Cinciç, "Sırbistan ile Karadağ cumhuriyetlerinin uluslararası forumlarda birlikte hareket etmeleri gerektiğini, anayasada yapılacak değişiklikle Yugoslavya federal devletinin küçük ortağı Karadağ Cumhuriyeti'ne geniş haklar tanınacağını" söyledi. Karadağ Cumhuriyeti'nin bağımsızlık veya özerklik isteklerine hiçbir şekilde müdahale etmeyeceklerini de anlatan Zoran Cinciç, "Hiçkimse Karadağ'a müdahale edeceğimiziden endişelenmesin. Böyle bir talebimiz veya düşüncemiz yok. Karadağ halkı bize rica etse bile iç işlerine karışmayacağız" dedi.

Eski Yugoslavya için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'yle (USSM) tam bir işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Zoran Cinciç, diğer savaş suçlularının da USSM'ye teslim edileceğini, bazı duruşmaların Belgrad'ta yapılması için USSM ile ciddi görüşmeler yapacaklarını kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.