HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Siyaset yeniden şekillenecek

19.06.2001 00:00:00
Anayasa Mahkemesi, FP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın ikinci hafta çalışmalarına bugün başlayacak.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, geçen hafta salı günü saat 14.00'de FP'nin kapatılması talebiyle açılan davayı görüşmeye başlamıştı. Heyet, geçen hafta 4 gün süren çalışmalarında yaklaşık 15 saat dava dosyasını incelemişti.

Anayasa Mahkemesi'nin Başkan Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Rüştü Sönmez, Ahmet Akyalçın, Ali Hüner, Yalçın Acargün, Tülay Tuğcu, Mahir Can Ilıcak, Ertuğrul Ersoy ve Sacit Adalı'dan oluşan 11 kişilik heyeti, bugün saat 10.00'da toplanacak. Heyet önce Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yapılan başvurulardan 5'inin daha ilk incelemesini yaptıktan sonra FP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı kaldığı yerden görüşmeye devam edecek.

2 yıllık maraton sona eriyor

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 7 Mayıs 1999'da, FP'nin, "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği" ve "kapatılan RP'nin devamı olduğu" gerekçesiyle kapatılması talebiyle dava açmış ve kapatma davasından bir gün önce partisinden istifa eden İstanbul Milletvekili Aydın Menderes dışındaki FP'li milletvekillerinin tümünün milletvekilliklerinin sona erdirilmesini istemişti.

Savaş, esas hakkındaki görüşünü bildirirken, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesinin 2. fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, iptalini istedi. Odak olmanın kriterlerini düzenleyen bu fıkra Anayasa Mahkemesi'nce 5'e karşı 6 üyenin oyuyla iptal edildi ve iptal gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Savaş, FP'nin 1. Olağan Kongresi'nde kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a yönelik sözleri içeren kaseti emekliye ayrılmadan önce Anayasa Mahkemesi'ne göndermişti.

Anayasa Mahkemesi bu kasetleri ilişkin olarak Savaş'tan sonra göreve başlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'ndan görüşünü sormuştu. Kanadoğlu, sözkonusu kasetin ek delil olarak kabul edilmesini istemişti. Yüksek Mahkeme, Kanadoğlu'nun bu talebini FP 1. Olağan Kongresi'ne ilişkin kasetin, "iddianame tarihinden sonraki birolaya ilişkin olduğu" gerekçesiyle reddetmişti.

Kanadoğlu'ndan

yumuşak iddianame

Bunun üzerine Başsavcı Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne ek iddianame göndererek, FP'nin 1. Olağan Kongresi'ne ilişkin kasetleri delil olarak göstermiş ve FP'nin kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istemişti. Kanadoğlu, FP'nin kurucularına 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesini, bu kuruculardan milletvekili olan İsmail Alptekin ve Mehmet Özyol'un milletvekilliklerinin sona erdirilmesini talep etmişti. Anayasa Mahkemesi, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın Siyasi Partiler Yasası'nın kapatmadan önce ihtar verilmeye düzenleyen 104. maddesinin uygulanması gerektiği yönündeki istemine de olumsuz cevap vermişti.

Yüksek Mahkeme, 7 Şubat 2001'de yaptığı toplantıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "ek iddianamesini" ana davayla birleştirme kararı vermişti.

Bunun ardından, davanın ilk açıldığında olduğu gibi yeniden başa dönüldü ve FP ek iddianameye karşı ön savunmasını vermiş, ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı esas hakkındaki görüşünü bildirmişti. FP'nin son yazılı savunmasının ardından Kanadoğlu sözlü açıklamalarda, FP Milletvekili Mustafa Kamalak da sözlü savunma yapmıştı. Davanın Raportörü Mehmet Turhan, ek iddianameye karşı ek raporunu hazırlamış ve bu rapor geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.