HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Şükreden kalbe sahip olmak

25.04.2021 00:00:00
'Şükreden kalbe sahip olmak' seslendirme dosyası:

Bu yazımızda şükür konusunu ele alacağız.

Cenab-ı Hak, Al-i İmram Sûresi'nin 145. Ayetinde, "Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız" buyurmaktadır. Yine, "And olsun ki, şükrederseniz elbette sizin nimetinizi artırırım. And olsun, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz benim azabım çetindir" (İbrahim: 7) buyuruyor.

Kula düşen genişlik ve darlıkta, sağlık ve hastalıkta, varlıkta ve yoklukta, her halde ve her zaman Rabbine şükretmek, isyan yoluna girmemektir.

Şükürde Allah'a itaat, O'nun kaza ve kaderine rıza göstermek nüktesi gizlidir. Başlangıçta bu hali nefsini zorlayarak yaşayan insan, daha sonra

"Hoştur bana senden gelen

Ya gonca gül, yahut diken

Ya hil'atu yahut kefen

Lûtfun da hoş, kahrında hoş" diyebilecek bir makama gelir. O hali yakalar. Yeter ki, sabrı, şükrü ve Allah'a itaati elden bırakmasın.

Peygamberimiz her halde ve her zaman şükrederdi. Hz. Ayşe'nin anlattığına göre, ağlayarak Rabbine yalvardığı ve kıyamda durmaktan ayaklarının şiştiği bir gece Hz. Aişe kendisine, "Allah senin geçmiş ve gelecek günahlarını affettiği halde neden bu kadar üzülüyorsun?" dediğinde, Resulûllah, "Şükreden bir kul olmayayım mı?" buyurmuştur. (Müslim, İbn-i Hibban).

İşte kulluk, insanın bu aşk, muhabbet ve şükür halini ruh dünyasında yaşamasıdır. Peygamberimiz bu hali doruk noktada yaşamıştır. Bir Hadis-i Şerif'inde, "Kıyamet günü 'hamd edenler kalksın' diye bir münadi seslenir. Bunun üzerine bir zümre kalkar. Onlar için bir bayrak dikilir ve o bayrak altında Cennet'e girerler" buyurmuştur.

"Hamd edenler kimlerdir?" diye sorulduğunda, "Darlık ve genişlikte şükredenlerdir" cevabını vermiştir. (Taberani).

Yine bir hadis-i şerif'te de şükürle ilgili olarak, "Yemek yediren ve şükreden, oruç tutan ve sabreden gibidir" buyurulmaktadır. (Buharî-Tırmızî).

Allah katında şükür ve zikir, sözlerin en güzelidir. Zira Peygamberimiz, "Siz, zikreden bir dil ve şükreden bir kalbe sahip olunuz" (Taberanî) buyurmuştur.

Şükür, kulun Allah'a yaklaşmasına vesile olduğu gibi, nimetlerin artması için de bir sebeptir. Allah bu hali yaşayanlardan eylesin.

 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.