HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

22.05.2001 00:00:00
Dinlemeye haydi haydi mecbur Ömer

Bir gün Hz. Ömer arkadaşlarıyla yolda yürürken Malik kızı Havle ile karşılaşır, selam verir. Havle selamı aldıktan sonra halifeye nasihat eder ve ona devlet reisliğinin vazife ve adabını öğretir. Der ki: "Dur bakalım Ömer! Sana Ukaz panayırında Ömercik dendiği ve çocukları sopanla korkuttuğun zamanları bilirim. Çok geçmeden sana Ömer denildi. Yine uzun bir müddet geçmeden Emirü'l-mü'minin unvanını aldın. İdare ettiğin insanlar hakkında Allah'tan kork. İyi bil ki, Allah'ın azabından korkan kimseye uzak gibi görünen kıyamet yakın gelir. Ölümden korkan, bir hiç olup yok olmaktan endişe eder..."

Bu sözler üzerine Hz. Ömer'in yanındakilerden Carut, Havle'ye; "Hanım! Emirü'l-mü'minine karşı sözü fazla uzattın" der. Ömer ise, kendisine hemen şu ihtarda bulunur: "Bırak! Sen bunu tanımadın mı Carud? Bu, Ubade b. Samit'in zevcesi Havle'dir ki, Allahu Teala şikayetini yedi göğün fevkinde işitmiştir. Ömer'e gelince, Allah'a yemin ederim ki, onu dinlemeye haydi haydi mecburdur."

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

Mehmet Akif ERSOY


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.